A e dinit? Patëllxhani iu ndihmon të menaxhoni peshën tuaj

2017-04-06 në ora 21:16

Menaxhoni peshën tuaj duke konsumuar patëllxhanë, të cilët janë të pasur me vitamina, minerale si dhe fibra dietike.

Patëllxhanët janë të pasura me fibra dhe ulin nivelin e yndyrës në gjak, ndaj kjo është arsyeja pse rekomandohet për menaxhimin e diabetit tip 2 apo shqetësimet në peshë.

Studimet tregojnë se patëllxhani ndihmon në kontrollin e thithjen së glukozës, të dobishme për menaxhimin e diabetit tip 2 dhe uljen e presionit të lartë të gjakut (hipertensionit).

Patëllxhanët, gjithashtu mund të ndihmojnë për LDL (të këqija), nivele më të ulëta të kolesterolit. /Gazeta Shneta/