Efektet e portokallit gjatë shtatzënisë, ja nga çfarë duhet të keni kujdes

2018-01-11 në ora 22:11

Portokallet, janë prej frutave që kanë më së shumti vitamina dhe janë të pasura me veti ushqyese të nevojshme për trupin tuaj.

Ju do të keni përfitime të mëdha të portokallit, nëse i konsumoni ato çdo ditë, transmeton Gazeta Shneta.

Por si ndikon kjo në shtatzëni?

-Përmison funksionet e sistemit imunitar, dhe forcojnë veten kundër alergjive të ndryshme si në ushqime apo lloje të tjera.

-Ndihmon zhvillimin e trurit, nga pesë deri në dhjetë herë ndikon tek truri i fetusit, ngrënia e portokalleve gjatë shtatzënisë.

-Parandalon kapsllëkun, përmbajtja e fibrave ndihmon në lëvizjet e lehtë të zorrëve dhe parandalon kapsllëkun që është një problem i zakonshëm gjatë shtatzënisë.

-Kontrollon presionin e gjakut, indeksi i lartë i kaliumit që gjendet në portokall parandalon hipertensionin në gratë shtatzëna.

Po ashtu, janë shumë të rëndësishme, nëse keni gurë në veshka./Gazeta Shneta/