”Është trupi juaj, është fëmija juaj”: Letra që ka inspiruar të gjitha gratë shtatzëna

2018-01-11 në ora 08:42

Blogerja Laura Mazza ka kaluar pushimet duke reflektuar në jetën e nënës dhe ka shkruar në mediat sociale për të ndarë disa mendime të sinqerta, bindëse dhe gjithëpërfshirëse mbi shqetësimet dhe frikat që kanë shumë gra rreth lindjes shkruan Babyology transmeton Gazeta Shneta.

“Të dashura gra shtatzëna” është letra që e ka filluar Laura, e cila blogon në Mum On The Run, është nëna e fëmijëve Luca dhe Sofje, dhe pritet që fëmija i tretë të vijë në qershor.

Natyrisht, deri në veshët e saj në çështjet e tipit të fëmijëve, ajo kushton shumë kohë për të ndarë tregimet e ndërlidhura nga llogoret e prindërimit. Është pjesë e një kërkese për të shprehur dhe dokumentuar jetën familjare, dhe për t’u treguar prindërve të tjerë se nuk janë vetëm në përpjekjet e tyre.

Me një fëmijë të ri në horizont, djali i fundit i Laurës daton nga paragjykimi, duke diskutuar për ndjenjat që shtatzënat janë të shqetësuara në kohë, me një shpërblim shtesë të mençurisë së retrospektivës.

Është një lexim qetësues për nënat e tjera shtatëzëna. Më poshtë është letra e saj e plotë:

Të dashura gra shtatzënë, Mos kini frikë nga lindja. Unë e di se historitë e tmerrit ju trembin. E di nëse je duke u ndjerë sikur unë, mund të frikësohesh se nuk do të dalësh prej saj gjallë. Lindja është një fjalë e frikshme.

Është punë e vështirë, ka një arsye që quhet lindje. Ju udhëtoni në një vend tjetër për të mbledhur një shpirt dhe t’i jepni jetë. Kjo është punë e mrekullueshme por e vështirë. Është normale të kesh frikë nga lindja, është normale të shqetësohesh për ty dhe fëmijën tënd.

Qeniet njerëzore janë të vetmet specie që dyshojnë në aftësinë tonë për të lindur. Lindja ime e parë më bëri të prekshme. Dëgjova që mijëra gra më thoshin “por gratë e kanë bërë për vite me radhë” dhe unë besoja se dështova, sepse nuk ishte e lehtë. Por unë nuk dështova.

Kam harruar vetëm fuqinë time. Kështu që unë e mora atë, dhe u ktheva gati dhe më e fortë. Kam përdorur fuqinë time. Ju keni edhe atë pushtet. Nëse doni të shkoni me një plan të lindjes 5 faqe, sepse ankthi po ju afrohet. Beje. Nëse doni të merrni lehtësuesh dhimbjeje. Beje.

Nëse doni të ndiheni pak nga ajo, sepse mundeni, bëjeni atë. Nëse trauma ju ka dëmtuar dhe ju dëshironi një cezarian. Beje. Ju keni çdo të drejtë të zgjidhni se si dëshironi të lindni fëmijën tuaj.

Është trupi juaj, është fëmija juaj. Dhe në qoftë se gjërat nuk shkojnë siç i keni planifikuar, ju nuk keni dështuar, keni bërë atë që është më e mira për të marrë fëmijën tuaj këtu në mënyrë të sigurt dhe çfarë sakrifice vetëmohuese është. Është ti, duke treguar dashurinë që ke për fëmijën tënd.

Asnjëherë mos rri duarkryq për këtë. Kurrë. Ndjehuni të forta se jeni gati të bëni diçka për fëmijën tuaj. Nuk ka asgjë të keqe për të lindur lindje cezariane. Nuk ka asgjë të keqe me lindjen vaginale. Nëse lind në një banjë, ose në spital, nëse keni një VBAC apo medikamente.

Nuk ka asgjë të keqe. Ajo që është e gabuar është kur një nënë gjykohet padrejtësisht. Injoroni gjykimet. Injoroni njerëzit që flasin vetëm negativisht për gjërat që nuk dinë asgjë, nuk ju njohin, historinë tuaj ose fëmijën tuaj. Mënyra e lindjes nuk e ndryshon se sa e doni fëmijën tuaj.

As nuk dikton se si fëmija juaj ju do. Ju meritoni të festoheni. Ti ke rritur një fëmijë, ti i ke dhënë jetën një fëmije dhe e ke lindur. Nëse kjo është vaginale, cezariane, me lehtësim dhimbjeje ose pa lehtësim dhimbjeje, ju e bëtë atë.

JU! Lindja është normale, frika është normale dhe ju kurrë nuk duhet të nënvlerësoni veten, sepse ju jeni nënë, ju jeni e fuqishme”. / Gazeta Shneta