Infeksionet urinare te fëmijët, zbuloni shkaqet dhe simptomat e kësaj gjendje

2021-05-02 në ora 17:12

Infeksioni i traktit urinar (UTI) është i zakonshëm tek çdo i rritur apo edhe fëmijë, i cili përfshin veshkat, uretrat dhe fshikëzën.

Fatmirësisht, këto infeksione trajtohen lehtë, mirëpo në rast të mos-identifikimit, UTI mund të shkaktojë dëmtime në veshka shkruan VeryWellFamily, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Infeksionet urinare shkaktohen nga bakteriet normale që gjenden në zorrë dhe në këtë mënyrë trakti urinar në mënyrë tipike lufton çdo bakterie me të cilën bie në kontakt.

Sipas hulumtimeve, një nga simptomat e shprehura të UTI te fëmijës deri në moshën dy vjeçare janë ethet.

Simptomat tjera tek fëmijët mbi moshën dy vjeçare janë:

-Diarre,

-Ethe,

-Mungesa e oreksit,

-Dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës apo barkut,

-Dhimbje gjatë urinimit,

-Nervozë

Zakonisht, vajzat janë më të prirura të kenë infeksione urinare sesa djemtë dhe kjo për faktin se uretra e tyre është më e shkurtër./GazetaShneta/