Ja si të bëni shurup në shtëpi, për të larguar gripin brenda një dite

2017-10-29 në ora 10:53

Jemi në stinën e dimrit dhe përpiqemi me çdo kusht që të mbrohemi nga të ftohtët duke u veshur sa më trashë dhe nga kolla duke blerë shurup për kollën.Por, në fakt nuk është kjo zgjidhja ideale që të shpëtoni nga virozat e paevitueshme të stinës.

Ajo që duhet të bëni është ti kushtoni vëmendje shëndetit dhe ti trajtoni këto viroza në kohë, duke eleminuar riskun e shfaqjes së ndonjë sëmundje më të rrezikshme.

Sigurisht, për këtë më së miri shërbejnë kurat me produkte natyrale në kushte shtëpie.

Ju kursejnë kohë, para dhe janë me të vërtetë shumë efektive.Një mënyrë e thjeshtë përmban këto përbërës:

2 gota ujë

1 limon

1 qepë

2 lugë mjaltë

Fillimisht vëreni ujin në zjarr që të vlojë. Më pas priteni qepën në copa rreth 15 mm të trasha dhe gatuajini për 15 minuta së bashku me ujin.

Largojini më pas nga zjarri dhe lërini të qëndrojnë mënjanë për rreth 15 minuta.Më pas shtoni në të 2 lugë mjaltë dhe përziejeni mirë derisa ai të shkrihet i tëri.

Mos harroni të hidhni në të edhe lëngun e limonit të shtrydhur.Mund ta konsumoni tre herë në ditë këtë përzierje në rastet kur ju keni kollë dhe jeni ftohur dhe do të habiteni nga rezultati që do të japë në vetëm një ditë.