Këtë gjë për trurin tuaj nuk e keni ditur

2017-02-24 në ora 19:29

Fruktoza nuk hyn në trupin tuaj vetëm përmes konsumimit të lëngjeve të frutave, çokollatës dhe biskotave.

Shkencëtarët tani thonë se edhe truri prodhon një sasi të fruktozës, dhe mundet dalë-ngadalë të ju vrasë.

Ky organ i konverton furnizimet me energji në sheqer, që tashmë dihet se ka efekte shkatërruese në trup, thotë një studim i ri.

Dhe sipas ekspertëve të Universitetit Yale, ushqimi i shpejtë apo junk fond, vetëm sa e rritë rrezikun që të keni diabet, sëmundje të zemrës dhe obezitet, shkruan Daily Mail, transmeton Klan Kosova.