Këto ushqime janë të shëndetëshme për lëkurën tuaj

2021-06-24 në ora 18:09

Zgjedhja e ushqimeve të duhura për lëkurë të shëndetshme është tejet i rëndësishëm.Ushqimet shumëngjyrëshe të pasura me antioksidantë, vitaminë A dhe vitaminë C i japin lëkurës një shkëlqim rrezatues.

Për të pasur një lëkurë pa akne, shmangia e përbërësve inflamatorë, si sheqeri, dhe konsumimi i ujit ndihmon në lëkurën tuaj shkruan Very Well Health, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Problemet me lëkurën tuaj mund të jenë si rezultat i faktorëve të jashtëm dhe të brendshëm.Pirja e duhanit, stresi, pagjumësia, dielli, ushqimet jo të shëndetshëm mund të shfaqin akne në lëkurën tuaj.

Disa nga ushqimet që ju ndihmojnë në lëkurën tuaj janë:

-Salmoni

Salmoni është i pasur me acide yndyrore dhe proteina, dy lëndë ushqyese të rëndësishme për një lëkurë të shëndetëshme.Salmonin mund t’a zëvendësoni me farat chia, farat e lirit apo edhe arrat.

-Kungulli

Kungulli është i pasur me beta-karotenit, një antioksidant i fuqishëm që përqëndrohet në lëkurë.

-Domatet

Likopeni në domate është një antioksidant që mbron lëkurën tuaj nga dielli dhe mban fytyrën tuaj të pastërt.

-Avokado

Avokadot janë të pasura me vitaminën E dhe yndyrna të pangopura.

-Çaji i gjelbërt

Çaji jeshil është natyrshëm i pasur me polifenole.Studimet kanë treguar se çaji i gjelbërt bllokon rritjen dhe zvogëlon inflamacionin e bakterieve që shkaktojnë akne.

-Portokalli

Portokallët janë të pasur me vitaminën C, e cila është thelbësore për disa funksione të lëkurës, duke përfshirë shërimin e plagëve./GazetaShneta/