Depresioni, një nga simptomat që e karakterizon periudhën e menopauzës te gratë

2021-06-24 në ora 19:15

Menopauza është një nga periudhat që fillon mes moshës 45 dhe 55 vjeç dhe karakterizohet me mungesë të ciklit menstrual dhe nuk mund të ngelet shtatzënë

Menopauza mund të shkaktojë simptoma të pakëndshme të tilla si rritje të temperaturës trupore dhe shtim në peshë. Për shumicën e grave, trajtimi mjekësor nuk është i nevojshëm për menopauzën shkruan Healthline, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Përvoja e menopauzës së çdo gruaje është unike. Simptomat janë zakonisht më të rënda kur menopauza ndodh papritur ose gjatë një periudhe më të shkurtër kohore.

Kushtet që ndikojnë në shëndetin e vezores, si kanceri ose histerektomia ose zgjidhje të caktuara të stilit të jetës, si pirja e duhanit, kanë tendencë të rrisin ashpërsinë dhe kohëzgjatjen e simptomave.

Simptoma të tjera të zakonshme të menopauzës përfshijnë:

-Pagjumësi,

-Vështirësi në përqëndrim,

-Thatësi vaginale,

-Shtimi i peshës,

-Depresion,

-Dhimbje koke,

-Infeksione të traktit urinar (UTI)./GazetaShneta/