Kjo vitaminë ka rëndësi të veçantë gjatë ushqyerjes me gji tek nëna dhe foshnja

2021-02-27 në ora 23:13

Vitamina C është e tretshme në ujë dhe një antioksidant jetik që i duhet të gjithëve.

Kjo vitaminë gjendet në fruta dhe perime. Mban qelizat e shëndetshme duke i mbrojtur ato, dhe është e dobishme kur bëhet fjalë për thithjen e hekurit dhe gjithashtu ndihmon në shërimin e plagëve dhe indeve shkruan First Cry Parenting përcjell Gazeta Shneta.

Trupi i njeriut nuk është në gjendje të prodhojë këtë vitaminë, dhe kështu duhet të shikojmë frutat dhe perimet që janë të pasura me të, në mënyrë që të mund t’i shijojmë përfitimet e tij.

Siç shihet, vitamina C, e njohur ndryshe edhe si acidi askorbik, ka shumë përfitime për trupin e njeriut dhe kur bëhet fjalë për ushqyerjen me gji, nuk është ndryshe.

Përfitimet tjera që adresohen direkt gjatë gjidhënies tek nëna janë këto:

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

– Rritja e furnizimit me qumësht

Rrjedha juaj bëhet mjaft e qëndrueshme nëse merrni shtesë me vitaminë C gjithashtu rregullisht.

– Sistem imunitar më të fortë

Nënat që ushqejnë me gji shpesh kanë frikë të sëmuren pasi mund ta kalojnë ftohje ose grip tek të vegjlit e tyre, por nëse po merrni një dozë ditore të vitaminës C, trupi juaj do të jetë në gjendje të luftojë kundër çdo infeksioni para se të ketë kohë për tu përhapur.

– Forcon dhëmbët dhe kockat

Vitamina C do të ndihmojë në forcimin e dhëmbëve dhe eshtrave, veçanërisht kur i merrni së bashku me vitamina të tjera si vitamina D, në mënyrë që të keni edhe një gjë më pak që të shqetësoheni kur bëhet fjalë për nevojat ushqyese.

Si ndikon vitamina C në qumështin e gjirit?

Kur një nënë merr vitaminë C në dietën e saj, ka një rritje të vitaminës në qumështin e gjirit të saj brenda tridhjetë minutave nga marrja e saj.

Kur merren së bashku me vitaminë E, vitamina C mund të ketë një efekt shumë pozitiv në qumështin e gjirit pasi përmirëson nivelin e antioksidantit në të, të cilët më pas u kalojnë bebeve të tyre. /Gazeta Shneta/