Kruarja në shpinë mund të jetë një shenjë e shtatzënisë, zbuloni

2018-06-08 në ora 11:57

Çdo gjë që ndodh në trupin tonë ndodh për një arsye.

Ose nga mbrojtjet e ulëta (të tilla si komplikimet shëndetësore), ndryshimet hormonale ose situata stresuese që mund të kemi. Për shembull, kruarja e lëkurës është mënyra e trupit për të na treguar se “diçka nuk është në rregull’’.

Nëse është diçka që ndodh nganjëherë ndoshta është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj, por nëse kruarja është e përditshme atëherë duhet të shkoni në një konsultim për të gjetur se çfarë po ndodh në trupin tuaj.

Problemet në mëlçi: kruajtja mund të jetë një shenjë e hepatitit. Është një shenjë e hershme e kësaj sëmundjeje. Pra, nëse ndodh, është e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun, transmeton Gazeta Shneta.

Problemet me nervat: Skuqja dhe kruajtja në pjesën e sipërme të shpinës mund të jetë një shenjë e një funksionimi të keq të nervave. Kjo është për shkak se disa probleme në shpinë mund të krijojnë presion mbi nervat që prodhojnë kruajtje.

Problemet në tiroide: Nëse tiroidi nuk funksionon siç duhet, lëkura mund të thahet, sipas Cameron Rokhsar, dermatolog, në një intervistë me RD. Thatësira mund të jetë e dhimbshme.

Menopauza: Në këtë fazë gratë humbasin kolagjenin dhe lëkura bëhet e thatë dhe e dobët. Kjo mund të shkaktojë kruajtje të shpeshtë.

Shtatzënia: Sipas Shoqatës Amerikane të Shtatzënisë, një në çdo 150 gra vuan nga çrregullime të lëkurës (në zonën e barkut) kur është shtatzënë./Gazeta Shneta/