Manifestimi i simptomave dhe shenjave të variantit Omicron në fëmijët e infektuar

2022-01-26 në ora 23:57

Rastet e COVID-19 të shkaktuara nga varianti Omicron janë në rritje tek fëmijët. Simptomat janë paksa të ndryshme nga ato tek të rriturit.

Më shumë se 580,000 raste pediatrike COVID-19 u raportuan javën që përfundon më 6 janar në SHBA – një rritje prej 78% krahasuar me rastet e raportuara javën e kaluar, shkruan Very Well Health përcjell Gazeta Shneta.

Ndërsa nuk ka ende shumë kërkime të gjera për Omicron tek fëmijët, ka disa hulumtime të hershme dhe raporte anekdotike që japin një pamje të asaj se si është të jesh i infektuar me këtë variant.

Simptomat e Omicron tek fëmijët

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), nuk i kanë përditësuar simptomat e COVID-19 që nga shkurti 2021. Kjo listë përfshin: Ethe ose të dridhura, kollë, gulçim ose vështirësi në frymëmarrje, lodhje, dhimbje muskujsh ose trupi, dhimbje koke, humbje e re e shijes ose erës, dhimbje të fytit, mbyllje ose rrjedhje e hundës, nauze ose të vjella, si dhe diarre.

Por një raport i CDC i lëshuar në mes të dhjetorit analizoi të dhënat nga 43 njerëz që kishin COVID-19 të shkaktuar nga Omicron në fillim të muajit dhe zbuloi se disa simptoma ishin më të zakonshme se të tjerat. Të përfshira ishin: Kollë, lodhje, bllokim ose rrjedhje e hundës, si dhe dhimbje koke.

Dr. Daniel S. Ganjian, pediatër në Qendrën Shëndetësore të Providence Saint John në Kaliforni, tha për Verywell se praktika e tij nuk ka parë aq shumë raste të fëmijëve që kanë humbur shqisën e shijimit dhe nuhatjes me Omicron, sa kanë bërë me variantet e tjera të virusi.

“Ajo që ne zakonisht shohim është ethet, kollë dhe rrjedhje e hundës – ky është Omicron,” tha ai. “Ndonjëherë ne shohim të vjella dhe diarre gjithashtu.” /Gazeta Shneta/