Njihuni me shtatë faktorët që ndikojnë në rënien e niveleve të estrogjenit

2021-12-23 në ora 19:46

Hormonet janë substanca që rregullojnë aktivitetin e qelizave dhe organeve specifike. Ekzistojnë shumë hormone, e një nga ato është edhe estrogjeni.

Estrogjeni është një hormon i prodhuar në vezore dhe zakonisht shoqërohet me sistemin riprodhues të femrave. Megjithatë, në sasi të vogla mund të jetë e pranishme edhe tek burrat shkruan VeryWell Family, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë në lidhje me komplikimet e shtatzënisë KËTU

Estrogjeni është kryesisht përgjegjës në zhvillimin seksual tek vajzat ndërsa ato arrijnë pubertetin .Funksionet e estrogjenit përfshijnë:

-fillojnë ndryshimet në indet e gjirit gjatë adoleshencës dhe shtatzënisë;

-ndihmon në rregullimin e ciklit menstrual;

-rregullon peshën trupore duke ndihmuan në kontrollimin e metabolizmit;

-luan rol në promovimin e aktivitetit kardiovaskular;

Ekzistojnë disa faktorë që ndikojnë në uljen e niveleve të estrogjenit. Kjo pasi estrogjeni ndikon në një gamë të gjerë funksionesh trupore. Këta faktorë përfshijnë:

-ushqimi i tepruar;

-gjëndrat tiroide;

-mosfunksionimi i gjëndrrës së hipofizës;

-anoreksia ose bulimia (çrregullimet në të ngrënë)

-Sindroma Turner;

-perimenopauza;

-menopauza./GazetaShneta/