Omicron i rrezikshëm, veçanërisht për të pavaksinuarit, raporton OBSH

2022-01-12 në ora 21:29

Varianti Omicron i COVID-19 është i rrezikshëm – dhe veçanërisht për ata që nuk janë vaksinuar kundër sëmundjes, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë.

OBSH, ka njoftuar se rritja e madhe globale e rasteve po nxitej nga Omicron, por këmbënguli se nuk duhet të dorëzohej ndaj variantit të shqetësimit, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

“Ndërsa Omicron shkakton sëmundje më pak të rënda se Delta, ai mbetet një virus i rrezikshëm, veçanërisht për ata që janë të pavaksinuar,” tha në një konferencë shtypi, shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Ne nuk duhet ta lejojmë këtë virus si një udhëtim falas ose të tundim flamurin e bardhë, veçanërisht kur kemi kaq shumë njerëz përreth që mbeten të pavaksinuar.

“Në Afrikë, mbi 85 përqind e njerëzve nuk kanë marrë ende një dozë të vetme vaksine. Ne nuk mund t’i japim fund fazës akute të pandemisë nëse nuk e mbyllim këtë hendek.”

“Shumica dërrmuese” e njerëzve të pranuar në spitale në mbarë botën ishin të pavaksinuar, shtoi ai.

Ndërsa vaksinat mbeten shumë efektive në parandalimin e vdekjes dhe sëmundjes së rëndë COVID-19, ato nuk parandalojnë plotësisht transmetimin, tha Tedros.

“Të mësosh të jetojmë me këtë virus nuk do të thotë që ne mund ose duhet ta pranojmë këtë numër vdekjesh,” tha ai.

Drejtori i urgjencave të OBSH-së, Michael Ryan shtoi se: “Nuk është koha për të deklaruar se ky është një virus i mirëpritur”. /Gazeta Shneta/