Oriz me vaj kokosi për djegien e kalorive

2017-04-19 në ora 18:33

Në Takimin dhe Ekspozimin Kombëtar të Shoqërisë Amerikane të Kimisë (ACS), shoqëria më e madhe shkencore në botë, Sudhair James nga Kolegji i Shkencave Kimike në Sri Lanka paraqiti një mënyrë të re për të gatuar oriz që do përthithte kalori në 50-60% .

Ai zbuloi një mënyrë për ta bërë orizin kollë rezistente, e cila i reziston absorbimit të niseshtes ose sheqerit nga hyrja në qarkullim të gjakut shkruan Health Nut News, transmeton Gazeta Shneta.

Përbërësit dhe përgatitja:

Shtoni 1 lugë çaji të vajit të kokosit në ujë të valë
Sapo vaji të tretet, shtoni gjysmë filxhani oriz
Zijeni për 40 minuta, derisa orizi të jetë gatuar plotësisht. Studiuesit venë në dukje se dikush mund ta vlojë atë për 20-25 minuta.
Pastaj, ftoheni për 12 orë përpara se të konsumoni.

Një recetë e tillë mund të ndihmoj në eleminimin e glukozës së tepërt në gjak, djegien e yndyrës në mënyrë natyrale dhe mund të kontriboj pozitivisht në obezitet./Gazeta Shneta/