Pastroni duart menjëherë pasi të prekni vezë, ja nga çka rrezikoni

2017-03-26 në ora 17:26

Pasi të përdorni vezët në kuzhinë, apo kudo qoftë, pastrojini duart menjëherë, transmeton Gazeta Shneta.

Në lëvozhgën e vezës janë një ushtri e tërë me mikrobe, e në rast se nuk pastroni duart, ato mikrobe do të përhapen në tërë kuzhinën, dhe tërë ushqimet tjera.

Një sondazh i bërë, ka rezultuar se vetëm 48% e njerëzve i pastrojnë duart pasi prekin vezët, duke mos i konsideruar ato fare të rrezikshme për shëndetin.

Preferohet t’i pastroni duart me sapun dhe me ujë të ngrohtë, përreth 20 sekonda, më pas për 20 sekonda tjerë t’i fërkoni në peshqir.

Sipas Qendrës për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, tek vezët është gjetur një lloj baktere që shkakton infeksione në lëkurë.

Kjo baktere njihet me emrin “Salmonella”, dhe shpesh e quajnë “helm në ushqim”.

Shumica e njerëzve që janë infektuar nga ajo, pas prekjes së vezëve, kanë kaluar në dhimbje të barkut, ethe, dhe të vjella për një kohë të gjatë. Simptomat zakonisht zgjasin 4 deri 7 ditë.

Prandaj kujdes, pastroni duart menjëherë pasi t’i përdorni vezët. /Gazeta Shneta/