Përse gratë shtatzëna kanë një shkëlqim të veçantë

2019-03-24 në ora 18:55

Sjellja e një jete të re në këtë botë është një proces sfidues, sidomos në lidhje me hormonet që shkaktojnë vjellje, lodhje, dhimbje koke, ndryshime në disponim, këmbë të fryra dhe shumë simptoma të tjera të pakëndshme.

ju mund të fajësoni hormonet për të gjithë këtë. Por rritja hormonale gjatë shtatzënisë gjithashtu ka një anën e mirë: ju jep një shkëlqim të veçantë gjatë kësaj faze.

Është debatuar gjerësisht nëse shkëlqimi karakteristik i lëkurës së grave shtatzëna është i vërtetë, mjekët thonë se po, dhe ka dy shkaqe: rritja e papritur e niveleve të hormoneve, sidomos estrogjenit dhe progesteronit, dhe vëllimi i rritur i gjakut.

Por rritja e vëllimit të gjakut gjithashtu luan një rol në krijimin e shkëlqimit karakteristik të shtatzënisë.

Rritja e përgjithshme e qarkullimit të gjakut i jep lëkurës një pamje të kuqërremtë dhe i bën karakteristikat më të rrumbullakuara, sipas Yvonne Butler Tobah, obstetër dhe gjinekolog në Klinikën Mayo.

Për më tepër, një rritje në nivelet e hormoneve shkakton lëkurën tuaj të prodhojë më shumë vaj, duke e bërë atë të duket më e ndritshme./Gazeta Shneta/