Plan i detajuar në 7 hapa se si të mbeteni shtatzënë më shpejt

2018-02-08 në ora 15:00

Keni marrëdhënie seksuale për 5 ditë duke çuar deri në ditën e ovulacionit, të cilat ju mund t’i gjurmoni me kalendarin e ovulacionit dhe shenja si të bardhët e vezës së gjallë. Paraqitja nuk ka rëndësi, por provoni pozicionin më të mirë shkruan PWW transmeton Gazeta Shneta.

Pirja e duhanit dhe alkoholit i bën dëm konceptimit dhe cilësisë së spermës si antidepresantët dhe shumë barëra tjera anti-inflamatore. Hani perime për të marrur karbohidrate dhe proteina, bimë, dhe vaj peshku. Qëndronini aktiv.

Bëni marrdhënie afër ovulimit

Një nga vezoret tuaja liron një vezë çdo muaj në një proces të quajtur ovulacioni. Më pas ai udhëton në tubin fallopian ku ai shkrihet me spermën e pritjes. Ky proces njihet si fekondim. Është e rëndësishme të gjurmoni ovulacionin tuaj sepse jeni më pjellore për vetëm pesë ditë deri në ditën e ovulacionit dhe një ditë më pas. Kjo ndodh sepse ndërsa sperma mund të jetojë brenda pesë ditësh në trupin tuaj, veza juaj është në dispozicion për fekondim vetëm për 12 deri në 24 orë. Pra, dritarja juaj pjellore është gjashtë ditë, me ditën para ovulimit që tregon shansin më të lartë të konceptimit.

Provoni Pozitën e Misionarit

Ekzistojnë pak prova shkencore në lidhje me atë se cila pozitë ju ndihmon të mbeteni shtatzënë më shpejt por, përderisa spermatozoidi depërtohet brenda vaginës, gjërat duhet të funksionojnë. Por shënimet anekdotale nga çiftet me foshnje të shëndetshme betohen deri në pozicione të caktuara si pozicioni i mirë i vjetër “vanilje” ose misionar që konsiderohet si më i sigurti dhe më efikas për këtë punë. Hyrja e prapme ose pozicioni për t’u dukur që besohet të funksionojë pasi lejon penisin për të arritur në qafën e mitrës dhe lejon që ejakulimi të jetë më afër qafës së mitrës.

Shmangni Aspirinën dhe Steroidet

Ekzistojnë disa ilaçe që mund të ndikojnë në shanset e konceptimit dhe efekti i tyre i kundërt nuk kufizohet vetëm tek gratë. Si një grua, nëse merrni ndonjë nga këto barna, duhet të kontrolloni me mjekun tuaj para se të përpiqeni të mbeteni shtatzënë.

Lini duhanin, alkoholin dhe tejkalimin e dozës së kafeinës

Netë e vona të shoqëruara me seanca të pijes nuk janë miq të foshnjës. Studimet kanë lidhur marrjen e alkoolit me uljen e shanseve të konceptimit tek gratë. Një studim mbi 430 çifte daneze në grupmoshat 20-35 vjeç që përpiqen të krijojnë për herë të parë gjetën se në 6 ciklet e ndjekjes, 64% (179) me një konsum javor me alkool më pak se 5 pije dhe vetëm 55% (75) gra me një konsum më të lartë mund të mbesin shtatzënë.

Hani ushqimet e duhura për fertilitetin femëror

Jeni të mirëpritur të provoni afrodiziakët ekzotikë si oysters dhe xhensen kinez, por jo me koston e ushqimeve të shëndetshme kryesore që përmbajnë karbohidrate e duhura, proteina, yndyrna të mira dhe vitamina dhe minerale thelbësore. Hani shumë perime dhe fruta për të ndihmuar sistemin tuaj riprodhues të funksionojë mirë. Një ekzaminim gjithëpërfshirës i dietës dhe pjellorisë në një studim tetëvjeçar prej më shumë se 18.000 grave, gjetën se këto gjëra përmirësojnë pjellorinë tek gratë.

Merrni ushqyesit e duhur për shëndetin e spermës

Fertiliteti është shumë për shëndetin e femrës, por nuk është vetëm një gjë e gruas. Meshkujt duhet të kenë një dietë të shëndetshme si dhe për të rritur shanset e konceptimit. Disa nga ushqyesit që përmirësojnë prodhimin e spermës dhe cilësinë e saj tek meshkuj janë:

Zinku, i gjetur në mish viçi, kunguj dhe spinaq, rrit numrin e spermës dhe lëvizshmërinë. Vitamina C, e gjetur në zarzavate të gjetheve dhe frutave agrume, parandalon që spermatozoidi të grumbullohet së bashku. Vitamina E në kombinim me selen, e gjetur në bajame dhe fara chia, respektivisht, rrit cilësinë e spermës. Acidet yndyrore Omega-3, të gjetura në vajrat e peshkut dhe farat chia, rrisin qëndrueshmërinë e spermës

Ndani historinë tuaj mjekësore me gjinekologun tuaj

Së fundi, por jo më pak e rëndësishme, ndani historinë tuaj mjekësore me gjinekologun tuaj, duke e informuar atë rreth ndonjë medikamenti që mund të keni marrurr për presionin e lartë të gjakut, diabetin, PCOS, tiroiden ose ndonjë problem tjetër shëndetësor, shtatzënitë e mëparshme dhe / ose abortet (nëse ka) si dhe dietën tuaj dhe zakonet e jetesës. Të jesh në të njëjtën faqe me gjinekologun tënd është po aq e domosdoshme për konceptimin tënd si të hani shëndetshëm apo të ndiqni ovulacionin.

Tani që i njihni të gjitha udhëzimet për konceptim të shpejt dhe keni kontrolluar të gjitha kutitë, pritni “lajmin e mirë”. Udhëtimi juaj si prind do të fillojë. Të gjitha të mirat në udhëtimin tuaj. / Gazeta Shneta