Problemet me barkun apo stomakun, arsyet e fryerjes dhe gazrave

2017-07-24 në ora 19:49
Sipas statistikave thuhet se 8 nga 10 individë vuajnë nga sindroma e zorrës nervoze.
Njerëzit të cilët pretendojnë se kanë probleme me zorrët, ndihen të fryrë dhe shpesh ushqimi që konsumojnë ju bie rëndë në stomak, thuhet se kanë sindromën e zorrës nervoze.

Në përgjithëse simptoma të tilla si:

  • Gazrat
  • Fryrje stomaku
  • Kapsllëku

Tregojnë edhe për rritjen e tepërt të baktereve brenda zorrëve të vogla, shkruan lajmi.net, transmeton Gazeta Shneta.

Në rastet kur niveli i baktereve është i ulët atëherë kjo gjë bën të mundur funksionimin siç duhet të organizmit. Arsyet që çojnë në këtë gjendje janë dieta e varfër ushqimore, përdorimi i medikamenteve të caktuara si kontraceptivëve, antibiotikëve, konsumimi i alkoolit dhe sasia e ulët e aciditetit në stomak.

Në këto raste është shumë e rëndësishme që të pastroni bakteret nga zorrët për shkak se mund të ndikojë në shëndetin tuaj të përgjithshëm dhe mos harroni të konsultoheni me mjekun. /Gazeta Shneta/