Problemet e lëkurës për t’u kujdesur për këtë verë

2019-08-09 në ora 18:03

Për çdo ditë të lavdishme të plazhit ose liqenit, udhëtime në kamping ose shkelje nëpër pyje, ekziston një problem i mundshëm i lëkurës për të shkuar me të: djegiet nga dielli aksidentale, skuqjet e papritura, kafshimet dhe  kruarjet e ndryshme.

Këtu janë disa nga rreziqet më të zakonshme të lëkurës – dhe si t’i trajtoni ato (si gjithmonë, bisedoni me mjekun tuaj nëse zhvilloni një reagim të rëndësishëm) thotë WebMd, transemton Gazeta Shneta.

-Skuqjet nga nxehtësia

Temperaturat e diellit e të ndezjes së lartë mund të shkaktojnë një shumëllojshmëri të skuqjeve rozë, kruarje, irrituese dhe përgjithësisht të pakëndshme.

Në fillim të sezonit, zonat e ekspozuara nga dielli – të tilla si fytyra, gjoksi dhe parakrahët – mund të zhvillojnë një skuqje rozë, kruarje, të quajtur shpërthim polimorfik të dritës; kjo gradualisht venitet pasi lëkura përshtatet në diellin e verës, por skuqja mund të shfaqet përsëri pranverën e ardhshme.

Më vonë gjatë sezonit, kur nxehet vërtet, është e zakonshme të shihen gunga të imëta, të ngjashme me flluskat, të quajtura miliaria (nëse gjëndrat e djersës bëhen të bllokuara), ose një skuqje brenda palosjeve të trupit (nëse lëkura mbetet e lagur, duke lejuar maja ose mikrobe të tjera shkaktojnë skuqje dhe acarim).

Këto skuqje nganjëherë mund të parandalohen – nëse bëjmë çmos të mbajmë lëkurën të freskët dhe të thatë, të kërkojmë hijen, të shmangim ekspozimin e tepërt me rrezatim UV dhe orët e pikut dhe të praktikojmë mbrojtje të kujdesshme të diellit.

Kremi hidrokortizon dhe hidratues të thjeshtë si dhe qetësues mund të ndihmojnë në zbutjen e disa skuqjeve.

Djegiet nga dielli

Mund të ndodhë nëse harrojmë të mbrohemi në një ditë të nxehtë, të humbasim një vend ose mos të ripërdorni krem ​​dielli në kohën e duhur.

Parandalimi është gjithmonë trajtimi më i mirë, natyrisht, pasi djegiet nga dielli nuk janë thjesht të dhimbshme dhe të pakëndshme – ato rrisin rrezikun e kancerit të lëkurës dhe plakjes së lëkurës.

Kjo është arsyeja pse dermatologët rekomandojnë kapele të gjera, veshje mbrojtëse, krem ​​dielli me spektër të gjerë me të paktën faktorin mbrojtës  30 të aplikuar çdo dy orë dhe pas notit ose djersitjes, duke kërkuar hijen dhe duke shmangur diellin e mesditës.

Kremrat e diellit janë të rëndësishëm për shëndetin e lëkurës, por disa mund të përkeqësojnë aknet.

Dermatologët rekomandojnë mbrojtjen e lëkurës të prirur nga njolla me një formulë të lehtë dhe pa vaj të etiketuar jo-komedogjene (do të thotë se nuk duhet të bllokojë poret).

-Skuqjet pas notit

Klori mund të thajë ose irritojë lëkurën, duke e bërë hidratimin të rëndësishëm gjatë muajve të verës.

Mund të jetë e vështirë për të parandaluar ose parashikuar këto probleme, por mund të ndihmojë në shpëlarjen me ujë të freskët pas një zhytjeje të trupit ne ujë.

-Kafshimet e gabuara

Sapo të ketë ndodhur një kafshim, kremi ​​hidrokortizon mund të ndihmojë në uljen e ënjtjes dhe kruajtjes (kremrat e kortizonit nuk janë të destinuar për përdorim të zgjatur), së bashku me ilaçet antihistamine (të tilla si loratidina pa recetë, cetirizina, feksofenadina, ose difenhidramina), akulli pako, peshqirë të ftohtë ose locion të ftohur.

Thirrni mjekun tuaj nëse keni ndonjë vend që nuk do të shërohet, kullon, rrjedh gjak ose duket i infektuar./Gazeta Shneta/