Si të dalloni nëse kollitja juaj është një shenjë e koronavirusit ose diçkaje tjetër

2020-12-01 në ora 18:24

Kollitjet janë një mjet i vlefshëm diagnostikues, por si e dini nëse keni një kollë relativisht të padëmshme, një kollë koronavirusi – apo diçka krejt tjetër?

Një kollë e rastit është e shëndetshme, por ajo që vazhdon për javë të tëra, prodhon mukus me gjak, shkakton ndryshime në ngjyrën e gëlbazës ose vjen me ethe, marramendje ose lodhje mund të jetë një shenjë që ju nevojitet për të parë një mjek, shkruan Science Alert, përcjell Gazeta Shneta.

Kollë Covidi: e thatë, e vazhdueshme dhe ju lë pa frymë

Simptomat më të spikatura të Covidit janë ethet dhe lodhja, dhe mund të ndiheni sikur keni ftohje ose grip.

Kolla është e pranishme në rreth gjysmën e pacientëve të infektuar.

Duke marrë parasysh që Covidi irriton indet e mushkërive, kolla është e thatë dhe e vazhdueshme. Shoqërohet me gulçim dhe dhimbje muskulore.

Ndërsa sëmundja përparon, indet e mushkërive janë të mbushura me lëng dhe ju mund të ndjeheni edhe më shumë të gulçuar ndërsa trupi juaj lufton për të marrë oksigjen të mjaftueshëm.

Në anën tjetër, një kollë e lagështë, sjellë gëlbazë nga trakti i poshtëm i frymëmarrjes.

Termi “i lagështë” shkaktohet nga lëngu në rrugët e frymëmarrjes dhe mund të shoqërohet nga një tingull fishkëllimi kur merrni frymë.

Rrugët e poshtme të frymëmarrjes kanë më shumë gjëndra sekretuese sesa fyti juaj, prandaj infeksionet e traktit të poshtëm të frymëmarrjes shkaktojnë një kollë të lagur.

Në anën tjetër, një kollë i thatë nuk prodhon gëlbazë dhe nuk i pastron rrugët e frymëmarrjes, kështu që të sëmurët shpesh e përshkruajnë atë si një kollë e pakënaqshme.

Infeksionet e hundës dhe fytit shkaktojnë acarim në ato zona dhe prodhojnë një kollë të thatë me dhimbje të fytit. Këto lloje të kollës shpesh shihen në grip ose ftohje.

Ndonjëherë një kollë mund të fillojë e thatë, por përfundon në kollë të lagështë.

Për shembull, pneumonia e infeksionit të mushkërive shpesh fillon me një kollë të thatë që ndonjëherë është e dhimbshme dhe mund të shkaktojë gulçim progresiv.

Ndërsa përparon infeksioni, qeskat e ajrit të mushkërive (alveola) mund të mbushen me sekrecione inflamatore si lëngu i indeve të mushkërive dhe gjaku, dhe pastaj kolla do të kalojë në formë të lagështë. Në këtë fazë, pështyma bëhet e shkumëzuar dhe gjakoset. /Gazeta Shneta/