Si të zvogëloni rrezikun e anemisë, faktorët që dërgojnë në anemi

2020-06-19 në ora 18:47

Kur jeni me mungesë hekuri nuk keni mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut për të transportuar sasi të mjaftueshme oksigjeni në të gjithë trupin tuaj dhe mund të zhvilloni një gjendje të quajtur anemi.

Disa nga shkaqet kryesore të mungesës së hekurit janë gjakderdhja gastrointestinale nga kushte si sëmundja inflamatore e zorrëve, gjakderdhja e rëndë menstruale dhe shtatzënia shkruan Insider përcjell Gazeta Shneta.

Anemia me mungesë hekuri

Trupi juaj ka nevojë për hekur për të zhvilluar një proteinë të quajtur hemoglobinë, e cila gjendet në qelizat tuaja të kuqe të gjakut.

Kur jeni të mangët nga hekuri, numri i qelizave tuaja të kuqe të gjakut bie, dhe bëhet më e vështirë për gjakun tuaj që të bartni oksigjenin në të gjithë trupin në muskuj dhe inde.

Kur qelizat e kuqe të gjakut nuk janë në gjendje të mbajnë sasi të mjaftueshme të oksigjenit, ju zhvilloni një gjendje të quajtur anemi.

Simptomat e anemisë përfshijnë zbehje, dhimbje koke, marramendje, dobësi dhe gulçim, thotë Dr. Brian B. Scott, gastroenterolog në Mbretërinë e Bashkuar.

Poashtu, nëse merrni aspirinë ose ilaçe anti-inflamatore jo-steroide si ibuprofen në baza ditore, mund të jeni gjithashtu në rrezik për gjakderdhje në stomak dhe mungesë hekuri me kalimin e kohës, thotë Dr. Scott.

Kjo për shkak se ilaçet si aspirina mund të irritojnë rreshtimin e stomakut tuaj dhe të zvogëlojnë aftësinë e gjakut tuaj për të mpiksur dhe ndaluar gjakderdhjen.

Nëse keni mungesë të rëndë hekuri ose anemi, mjeku juaj mund të përshkruajë shtesa ditore të hekurit.

Nëse mungesa juaj është më e butë, ju mund të jeni në gjendje të rritni nivelin e hekurit tuaj vetëm duke ndryshuar dietën tuaj.

Ajo që hani bën një ndryshim të madh në rrezikun tuaj për mungesën e hekurit dhe vegjetarianët dhe vegjetarianet mund të jenë në rrezik më të madh për hekur të ulët, thotë Dr.Scott.

“Mishi është burimi më i mirë i hekurit dietik,” thotë Dr. Scott, por shton se, “arrat, frutat e thata dhe perimet si brokoli dhe lakra gjithashtu mund të korrigjojnë mungesën e butë të hekurit”.

Për më tepër, bishtajoret, si fasulet, mund të jenë një burim i mirë i hekurit, dhe ju mund të maksimalizoni thithjen tuaj të hekurit duke konsumuar ushqime të pasura me vitaminë C në të njëjtën kohë kur merrni një shtesë hekuri ose konsumoni ushqime të pasura me hekur.

Provoni të merrni një shtesë hekuri me një gotë lëng portokalli ose të keni disa pjepër së bashku me arra si një meze të lehtë.

Sipas FDA-së, doza e rekomanduar ditore e hekurit për mashkullin mesatar të rritur është 8 miligram në ditë ndërsa për gratë është 18 miligram në ditë. /Gazeta Shneta/