Top 5 lajmet e fundit nga bota rreth pandemisë Covid-19

2020-08-13 në ora 13:42

Përgjatë 24 orëve të fundit, në shumë vende është shënuar një rritje e lartë e rasteve të reja.Raste të reja u paraqiten edhe në Zelandën e Re e cila para disa ditësh konfirmoi se nuk ka asnjë rast të të infektuarve.

Franca: Një rritje prej 2,524 rasteve të reja janë identifikuar brenda 24 orëve në Francë.Kjo është rritja më e madhe ditore që nga 6 maji, thonë zyrtarët shëndetësor.

Zelanda e Re: Zyrtarët shëndetësorë kanë thënë se të enjten janë identifikuar 14 raste të reja me Covid-19.Në ditët në vazhdim pritet një rritje tjetër e rasteve të reja ngase virusi mund të jetë transmetuar edhe tek persona tjerë.

Donald Trump jep lajme të mira për nxënësit amerikanë: Donald Trump tha të mërkurën se qeveria do të sigurojë deri në 125 milion maska për nxënësit në shkolla.

SHBA:Brenda 24 orëve të fundit janë shënuar dhe 55,910 raste të reja me Coivd-19 në Shtetet e Bashkuara, ndërsa deri më tani, janë mbi 5 milion të infektuar.

India: Shënohen afro 67,000 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit në Indi, numri më i lartë i konfirmuar deri më tani.India radhitet e treta në botë pas Shteteve të Bashkuara dhe Brazilit./GazetaShneta/

Burimi i informacioneve: CNN