U inspirua nga nëna e tij që kishte kancer në gji, ja çfarë pajisje ishte në gjendje të zbulojë

2017-05-02 në ora 16:48

Një student 18 vjeçar nga Meksika ka hartuar sytjena që mund të ndihmojë në zbulimin e hershëm të kancerit të gjirit dhe ka fituar çmimin e lartë në Çmimin Global të Sipërmarrësve të Studentëve (GSEA).

Julian Rios Cantu tha se ishte frymëzuar nga fryma e betejës së nënës së tij me sëmundjen që përfundimisht çoi në largimin e gjinjëve të saj.

Sutjena, e njohur ndryshe si EVA, u zhvillua me tre miq përmes kompanisë së tij Higia Technologies dhe u krijua kryesisht për gratë me predispozitë gjenetike ndaj kancerit.

Pra, si funksionon ai?

Pajisur me rreth 200 biosensorë, sytjena harton sipërfaqen e gjirit dhe është në gjendje të monitorojë ndryshimet në temperaturën, formën dhe peshën.

“Pse sytjena? Sepse lejon të keni gjinjtë në të njëjtin pozicion dhe nuk duhet të vishen më shumë se një orë në javë, “tha ai në një intervistë me El Universal./Gazeta Shneta/