Ushqimet e para aventureske për bebe, si ta shtroni tryezën për më të voglin tuaj

2022-04-21 në ora 00:23

Bebet gëzojnë një sërë shijesh, ndaj mos kini turp të ofroni gjëra të tilla si fruta të tharta ose erëza të shijshme.

Jepni zarzavate me gjethe të errëta, të cilat janë të mbushura me lëndë ushqyese të shëndetshme. Mishi mund të zihet dhe perimet me rrënjë po ashtu mund të zihen për një profil shije më komplekse.

Peshku është i mirë për t’u shërbyer bebeve dhe është i pasur me DHA që nxit trurin dhe omega-3, shkruan Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Eksploroni tekstura të reja me drithëra integrale dhe eksperimentoni me erëza dhe speca të butë. Në fund, shtoni barishte në pjata për të përmirësuar shijen dhe për të ulur inflamacionin.

Patatet e ëmbla të pjekura, pureja e bananes dhe karotat e grira janë shumë të mira, por ushqimi për fëmijë nuk duhet të jetë i butë.

Shumë bebe në fakt shijojnë një gamë shumë më të gjerë shijesh. Dhe të mësosh t’i pëlqesh centralet ushqyese tani mund të parandalojë fiksimet në të ardhmen me “ushqimet për fëmijë” (si copëzat e pulës dhe pijet e ëmbla) që nuk janë veçanërisht të shëndetshme.

Këtu janë disa ide për t’ju ndihmuar të shpëtoni nga rutina e ushqimit për fëmijë dhe ta bëni fëmijën tuaj të hajë një shumëllojshmëri ushqimesh të shëndetshme dhe me shije.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Frutat e tharta

Çuditërisht, shumë bebeve u pëlqejnë frutat e tharta. Provoni t’i shërbeni vishnjat e thara si pure (pasi t’i keni hequr bërthamën e vogël), ose pritini qershitë në copa mjaftueshëm të vogla që fëmija juaj më i madh të hajë në mënyrë të sigurt.

Mund të provoni edhe kumbulla, të cilat janë të tharta. Pasi fëmija juaj të ketë aftësi më të avancuara të përtypjes, portokallet e mandarinës janë ushqimi i përsosur i mbushur me vitamina dhe minerale të lëngshme.

Zarzavate të errëta

Zarzavatet me gjethe të errëta kanë një përqendrim të lartë të vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve për të ndihmuar në rritjen dhe zhvillimin e bebës tuaj. Lakra jeshile, spinaqi, dhe zarzavate të tjera me gjethe të errëta janë të gjitha opsione të shkëlqyera.

Mish i zierë

Sapo fëmija juaj të jetë gati për ushqime të ngurta, ju mund të futni mishin, i cili është një proteinë e plotë dhe siguron lëndë ushqyese si hekuri dhe zinku.

Mishi është një alternativë e shkëlqyer për ushqimet e para tradicionale si drithërat e fortifikuara me hekur, sepse bebet mund të thithin hekurin prej tij më lehtë.

Perime

Lulelakra, lakra, brokoli janë plot me lëndë ushqyese të rëndësishme. Provoni rrepa pure dhe lakër turshi të blerë në dyqan.

Peshku

Peshku është i pasur me proteina, vitaminë D, hekur dhe DHA, një acid yndyror omega-3 që është thelbësor për shëndetin dhe zhvillimin e trurit të fëmijëve.

Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP), rekomandon servirjen e peshkut me nivele të ulëta të merkurit, si toni “i lehtë”, salmoni dhe trofta. /Gazeta Shneta/