Ushqimet që dëmtojnë veshkët tuaja

2019-11-29 në ora 21:31

Veshkat bëjnë një punë të vështirë. Filtrimi dhe sekretimi i produkteve të mbeturinave në rrjedhën e gjakut është vetëm fillimi.

Veshkat tuaja gjithashtu mbajnë ekuilibrin e përgjithshëm të lëngjeve të trupit, si dhe lëshojnë hormonet që bëjnë qelizat e kuqe të gjakut, sigurojnë shëndetin e kockave dhe rregullojnë presionin e gjakut, transmeton Gazeta Shneta.

Ne mundojmë veshkat tona shumë, me vetëdije dhe pa njohuri, përmes dietës, medikamenteve dhe toksinave mjedisore. Rezultati mund të jetë një luftë me kancer në veshka, gurë, sëmundje polististike të veshkave apo edhe dështim të veshkave.

Jo avokadot! Këto fruta jeshile kremoze dhe të shijshme janë ato që na mësuan se të hash yndyrë është në rregull. Sidoqoftë, avokadot vijnë gjithashtu me një dozë të lartë kaliumi, e cila kontrollon lëngjet, ekuilibrin e elektroliteve dhe nivelin e pH.

Kafja dhe pijet energjetike janë njësoj të rrezikshme nëse tashmë keni probleme me veshkat tuaja. Studimet tregojnë se konsumi afatgjatë i kafeinës mund të përkeqësojë sëmundjen kronike të veshkave dhe mund të rrisë rrezikun e gurëve në veshka.

Produktet e qumështit, përfshirë qumështin, djathin dhe kosin, janë të ngarkuar me kalcium dhe rrit nivelin e kalciumit në urinën tuaj. Kjo ka qenë e lidhur me një rrezik më të lartë të gurëve në veshka.

Për njerëzit që kanë tashmë sëmundje të veshkave, ulja e konsumit të qumështit është zbuluar që e bëjnë punën më të lehtë të filtrimit të bërë nga veshkat. Kjo mund të vonojë nevojën për dializë./GazetaShneta/