Vaksinat anti covid ofrojnë mbrojtje kundër variantit Delta

2021-09-11 në ora 15:46

Tre nga studimet amerikane sugjerojnë se vaksinat kundër Covid ofrojnë një mbrojtje të fortë kundër hospitalizimit; duke përfshirë këtu edhe përballë variantit Delta.

Mirëpo, mbrojtja nga vaksina duket se po zvogëlohet në mesin e popullatës së moshuar shkruan Reuters, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë duke lexuar më shumë KËTU

Sipas të dhënave, vaksina Moderna kishte një efektivitet më të lartë kundër shtrimit në spitale tek të gjitha moshat, më shumë sesa vaksinat tjera si, Pfizer ose Johnson&Johnson.

Në bazë të statistikave, vaksina Moderna ishte 95 për qind më efektive sesa Pfizer, me 80 për qind, dhe J&J me 60 për qind.

Në përgjithësi, rezultuatet e publikuara nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) treguan se vaksinat ofrojnë një mbrojtje të fortë kundër Covid-19./Gazeta Shneta/