10 përdorimet e qeses së çajit që asnjëherë nuk i keni ditur

2018-04-05 në ora 20:48

A nuk doni vetëm të uleni dhe të keni një filxhan të nxehtë afër vetes pas një dite të gjatë e të vështirë?

Çaji gjithashtu mund të akomodojë një sërë shijesh si ajo me lule unike, çaj të fermentuar të zi, çaj jeshil të pafermentuar.

Nuk është çudi që çaji është pija më popullore pas ujit.

Por, nëse mendoni se një qese me çaj është menduar vetëm për pirjen e çajit, atëherë jeni duke gabuar, transmeton Gazeta Shneta.

Përveç çajit si freskues por çanta e çajit gjithashtu mund të përdoret në mënyrë topike si një tretësirë për djegie, kafshime të insekteve.

Studimet sugjerojnë se aplikimi i qeseve të çajit të ngrohtë ndaj plagëve të kancerit, mund të ndihmojë të thahet, shërohet më shpejt.

Falë aftësisë së tyre për të reduktuar iflamacionin, lehtëson dhimbjen./Gazeta Shneta/