4 produktet që asnjëherë nuk duhet aplikuar në vaginën tuaj

2017-07-01 në ora 20:45

Herë pas here një prirje e re e bukurisë së vaginës është në dukje.

Por mos u mashtroni nga pretendimet se ju mund të ripërtrini vaginën tuaj ose ta bëni atë “të ngushtë” në sajë të ndonjë produkti të çuditshëm.

Më poshtë gjenden janë pesë produktet që gjinekologët thonë se kurrë nuk duhet t’i afrohen vaginës – sepse ato mund të kenë pasoja shumë të rrezikshme raporton Daily Star, transmeton Gazeta Shneta.

1.Tamponët me vodka

Adoleshentët dhe gratë e reja më parë, kanë qenë të shquara për thithjen e tamponëve në alkool dhe vendosjen e tyre, brenda vaginave të tyre në një përpjekje për t’u dehur më shpejt.

Dr Toli Onon, zëdhënës i Kolegjit Mbretëror të Obstetërve dhe Gjinekologëve (RCOG) tha për Daily Star Online: “RCOG këshillon kundër përdorimit të tamponëve që thithen në çfarëdo lloj alkooli.

“Alkooli është antiseptik dhe shqetësues i bilancit të baktereve “të mira” brenda vaginës, në këtë mënyrë mund të rrisë rrezikun e infeksionit, siç është vaginoza bakteriale ose mëllenja.

2. Perlat detoksifikuese

Vitin e kaluar u shfaq një tendencë “vagina potpuri” me gratë që përdorin topa të çajit si “detoksifikim” të mitrës së tyre.

Por ju nuk duhet të bindeni nga këto pretendime, sepse ekspertët e shëndetësisë thonë se vaginat nuk kanë nevojë për detoksifikim.

Dr. Vanessa Mackay, zëdhënëse e Kolegjit Mbretëror të Obstetërve dhe Gjinekologëve (RCOG), tha Daily Star Online: “Vagina është e dizajnuar për t’u pastruar me sekrecione natyrale dhe nuk duhet të ketë nevojë për një detoksifikim manual.”

3. Shkopi për ngushtimin vaginal

Një produkt që premton të ngushtojë zonën tuaj intime mund të jetë shumë i rrezikshëm.

Shkopinjtë vaginal shtrëngues, nganjëherë të njohur si shkopinj të vaginës japoneze, pretendojnë t’i bëjnë gratë “të ndihen të kërkuara në treg” në vetëm gjysmë ore.

Sipas gjinekologes Dr. Jen Gunter, e cila këshilloi kundër përdorimit të produktit në blogun e saj, shkopi bën tharjen e vaginës dhe shtrëngon pjesën hyrëse të vaginës.

Ajo paralajmëroi se “praktikat e tilla janë të njohura për të rritur transmetimin e infeksioneve seksualisht të transmetueshme, duke përjashtuar seksin i dhimbshëm tek gratë pastaj.”

4.Produktet spërkatëse

Dukëzimi vaginal mund të rrisë rrezikun e kontraktimit të papillomavirusit të njeriut (HPV), i cili ndonjëherë mund të çojë në kancer.

Dukëzimi apo spërkatja, është praktika e hudhjes së ujit ose lëngjeve në vaginë në një përpjekje për largimin e erës së padëshiruar, por implikimet e shëndetit mund të jenë shumë serioze.

Shumica e ekspertëve mjekësorë do të rekomandonin kundër praktikës sepse vaginat janë vetë-pastruese dhe larja e tyre në këtë mënyrë mund të prish ekuilibrin.

Kjo mund të çojë në rritjen e indeve anormale dhe ndryshime të tjera në qelizat brenda qafës së mitrës tuaj./Gazeta Shneta/