5 simptomat më të sikletshme të shtatzanisë

2020-06-15 në ora 22:59

E dinit që barku juaj do të zgjerohej, do të ndjeheshit më të lodhur se zakonisht dhe mund të hidheshit disa herë ndërsa përparonte shtatzania. Por, mund të mos keni pritur disa nga ndryshimet e tjera fizike.

Shumë gjëra ndodhin me trupin e një gruaje kur ajo mbetet shtatzënë dhe shumica janë tronditëve, rritja e flokëve në barkun tuaj, kapsllëk, vjellje, rrjedhje vaginale dhe hemorroide, transmeton Gazeta Shneta.

Gaz i tepërt

Pothuajse çdo grua shtatzënë ka gaz. Kjo për shkak se shtatzania sjell një rritje hormonale që mund të ngadalësojë traktin tuaj gastrointestinal.

Mosmbajtje e urinës

Ju mund të keni dëgjuar histori për gratë shtatzëna që teshtojnë dhe zbrazin aksidentalisht fshikëzën e tyre ndërsa qëndrojnë midis miqve ose bashkëpunëtorëve. Shumica e grave e pësojnë këtë për shkak të stresit.

Flokët

Gjatë shtatzanisë, hormonet janë përgjegjëse për rritjen e flokëve në vende të padëshiruara. Depilimi ose piskatimi është metoda më e sigurta për heqjen e flokëve gjatë shtatzanisë.

Erërat

Disa gra zhvillojnë një ndjenjë më të fortë të erës gjatë shtatzanisë. Shumë njerëz zhvillojnë një neveri ndaj erërave të forta të ushqimit, siç janë shpendët ose ushqimet e detit.

Hemorroide

Pyesni çdo nënë të re në lidhje me hemorroidet dhe ajo ndoshta do të ketë një histori të pakëndshme për të ndarë. Shpesh ndodhin me kapsllëkun dhe tendosje që vijnë në përpjekje për të patur një lëvizje të zorrëve. /GazetaShneta/