5 ushqimet që ju ndihmojnë në uljen e hipertensionit

2021-04-21 në ora 22:26

Presioni i lartë i gjakut apo hipertensioni është një faktor ndikues i sëmundjeve të zemrës, andaj është e rëndësishme që ta mbani atë nën kontroll.

Vet fjala hipertension tregon se presioni i juaj i gjakut është vazhdimisht i lartë dhe zemra juaj duhet të punojë shumë për të pompuar gjak rreth trupit tuaj shkruan Express.co.uk, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Andaj, për të menaxhuar hipertensionin, Holland dhe Barrett kanë bërë të ditur për pesë ushqime të shëndetëshme që rekomandohen të konsumohen në mëngjes.

Këtu përfshihen:

-Vezët,

-Tërshëra,

-Arrat dhe farat,

-Bananet dhe manaferrat

“Meqenëse njerëzit me hipertension përpiqen të humbin peshë, duhet të merren parasysh edhe ushqimet e pasura me kalium që janë të ulëta në kalori dhe karbohidrate”, këshillon Harvard Health.

Shembuj të mirë përfshihen këtu: brokoli, gështenja, spinaqi.

Përpos ushqimit të shëndetëshëm preferohen edhe aktivitetet fizike të moderuara./GazetaShneta/