Anglia: Një në gjashtë pacientë të sëmurë rëndë janë gra shtatzëna të pavaksinuara me Covid

2021-10-11 në ora 13:51

Shërbimit Kombëtar Shëndetësor (NHS), lëshon statistika pas provave se Covid mund të shkaktojë probleme serioze për nënat e ardhshme dhe foshnjat e tyre.

Një në gjashtë pacientë që kërkojnë formën më të lartë të kujdesit shëndetësor të NHS, janë gratë shtatzëna të pavaksinuara me Covid, zbulojnë shifrat e reja në Angli, shkruan The Guardian përcjell Gazeta Shneta.

Njëzet nga 118 pacientët me Covid që morën oksigjenim shtesë të membranës trupore (Ecmo) midis korrikut dhe shtatorit ishin nëna të ardhshme, tha NHS England. Nga këto, 19 prej tyre nuk kishin marr vaksinën ndëra pjesa tjetër kishte vetëm një dozë vaksine.

NHS, lëshoi ​​statistikat si pjesë e një përpjekjeje të re, për të bindur gratë shtatzëna të vaksinohen plotësisht mes provave të reja nga mjekët në Izrael se koronavirusi mund të shkaktojë probleme serioze për nënën e ardhshme dhe foshnjën e saj në fazat e mëvonshme të shtatzënisë.

Të dhënat e reja theksojnë gjithashtu rreziqet shtesë me të cilat përballen gratë e pavaksinuara.

“Ju mund të vaksinoheni në çdo kohë gjatë shtatëzanisë, por rreziqet me të cilat përballen gratë shtatzëna të pavaksinuara për t’u sëmurë rëndë nëse kapin Covidi tregojnë saktësisht pse ju këshillojmë ta bëni këtë sa më shpejt të jetë e mundur.”

“Është absolutisht e kuptueshme që gratë shtatzëna të kenë pyetje dhe hezitime në lidhje me vaksinimet. Ne kemi qenë jashtëzakonisht të zhgënjyer kur dëgjuam për kaq shumë keqinformime dhe konfuzione në lidhje me programin e vaksinimit dhe kaq pak përqendrim në atë që nevojitet për të mbajtur grupet e cenueshme, pasi kufizimet janë lehtësuar” – u shpreh grupi i NHS-së. /Gazeta Shneta/