Arsyeja se pse disa persona qeshin ndërsa janë në gjumë

2020-05-20 në ora 14:53

Të qeshni në gjumë nuk është asgjë për tu shqetësuar. Një përmbledhje e vitit 2013 zbuloi se është një fenomen fiziologjik i padëmshëm që ndodh me gjumë.

Rrallë, e qeshura gjatë gjumit mund të jetë një shenjë e diçkaje më serioze, siç është çrregullimi i sjelljes së gjumit REM tregon Healthline, transmeton GazetaShneta.

Mund të përfshijë gjithashtu bisedë, qeshje, bërtitje dhe nëse zgjoheni gjatë incidentit, duke kujtuar ëndrrën.

Çrrregullimi i sjelljes së gjumit REM mund të shoqërohet me çrregullime të tjera, përfshirë demencën e trupit dhe sëmundjen e Parkinson.

E qeshura në gjumë gjithashtu mund të shoqërohet me parasomni të zgjimit të gjumit jo-REM, të cilat janë disi si të jeni gjysmë të përgjumur dhe gjysmë zgjuar.

Këto episode janë në anën më të shkurtër, ku shumica zgjasin më pak se një orë. Këto janë më të zakonshme tek fëmijët, por ato gjithashtu mund të ndodhin tek të rriturit. Një rrezik i rritur nga parasomnia mund të shkaktohet nga:

-Gjenetika,

-Përdorimi qetësues,

-Orari i ndryshuar i gjumit,

-Stresi./GazetaShneta/