Benefitet e spinaqit për bebet, ja vlerat ushqyese

2020-06-17 në ora 18:43

Vlerat ushqyese të spinaqit mund ti gjeni më poshtë të llogaritura në 100 gram dhe benefitet e mëdha tek bebet, nëse fillojmë ti ushqejmë me spinaq.

Shuma e ushqyesve (për 100 gram)

Fibër = 2.2 gram; Proteinat =2.9 gram; Karbohidratet =3.6 gram; Yndyrnat =4 gram;

Omega 6 = 0,03 gram; Kalcium= 10%;  Kaliumi =558 mg;  Vitamina C =47%;

Vitamina A =18%; Hekur =15%;

Disa nga përfitimet shëndetësore përfshijnë:

E mban trupin të hidratuar

Spinaqi ka një sasi të lartë uji që e mban fëmijën të hidratuar.

Mbron mëlçinë

Spinaqi është një mundësi e zgjuar për të ndihmuar mëlçinë nga infeksione të ndryshme.

Lufton krimbat

Spinaqi është një superushqim i vërtetë pasi ndihmon trupin të luftojë krimbat parazitare që në të vërtetë sulmojnë fëmijën dhe e bëjnë atë të dobët.

Ndihmon me problemet e stomakut

Bebet luftojnë me problemet e stomakut sepse trupat e tyre nuk kanë një sistem plotësisht të pjekur. Kjo madje mund të shkaktojë shqetësim tek fëmija. Ushqimi i spinaqit është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar në çështjet e stomakut në vogëlushin tuaj.

I mirë për kockat

Kalciumi dhe vitaminat që janë të pranishme në spinaq janë një burim i shkëlqyeshëm i forcës për kockat.

I shkëlqyeshëm për muskujt

Spinaqi ka një sasi të mirë të proteinave në të cilat ndihmon në ndërtimin e muskujve në trup.

Mban imunitetin e lartë

Spinaqi ka vitaminë K dhe të gjithë lëndët ushqyese të tjera që vërtet krijojnë trupin me një tolerancë të lartë ndaj shumë sëmundjeve dhe parazitëve.

Laksativ natyral

Spinaqi ka një sasi të lartë të fibrave dietike, e cila ndihmon sistemin tretës të bebeve në shumë mënyra. Elementet e ndryshme që gjenden në spinaq madje ndihmojnë fëmijën të marrë një lëvizje të qetë të zorrëve dhe gjithashtu lufton kapsllëkun.

Spinaqi është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ndihmuar fëmijën tuaj nëse ai po lufton me shqetësimin që vjen me dispepsi./Gazeta Shneta/