Çdo gjë që një grua duhet të dijë rreth cistave në vezore

2018-04-14 në ora 20:20

Cistat në vezoret tuaja duken si qeskat e holla të mbushura me lëngje që zhvillohen nga brenda ose në sipërfaqen e vezoreve. Rreth 70 për qind e grave zhvillojnë cistat ovariane të paktën një herë në jetën e tyre.

Shumica e këtyre cistave janë të padëmshme. Ato formohen gjatë fazës menstruale dhe zhduken shpejt.

Shqetësimi është atëherë kur janë cista patologjike, ato mund të bien në sy dhe të kthehen madje edhe në kancer, transmeton Gazeta Shneta.

Prandaj, vendosja e një qese të ujit të nxehtë në bark ose në zonën e legenit menjëherë zbut dhimbjen e shkaktuar nga cistet ovariane.

Çaji kamomil redukton dhimbjen dhe ju qetëson, poashtu ky çaj ndikon edhe në rregullimin e ciklit menstrual.

Poashtu, kripa që është e pasur me sulfat magnezi punon si një relaksues i muskujve për të lehtësuar dhimbjen./Gazeta Shneta/