Disa receta drithërash për mëngjesin e bebit

2018-06-07 në ora 06:50

Mëngjesi është një vakt shumë i rëndësishëm për bebet. Ai duhet të jetë i pasur me fibra dhe të ketë mjaftueshëm kalori ndaj zgjedhja më e sigurt për të plotësuar këto “kërkesa” janë drithërat. Këtu janë 4 receta për drithëra e mëngjesit që mund të përgatiten gjatë kohës që bëni kafen tuaj të mëngjesit.

 1. Drithëra me fruta pylli dhe kungull

Përbërësit:

 • ½ filxhani me fruta pylli (boronica, manaferra etj..);
 • ½ kungull mesatar;
 • ¼ filxhan me drithëra për bebe;
 • ¼ filxhan ujë i ngrohtë, qumësht gjiri ose formule.

Përgatitja:

Në fillim i kaloni frutat e pyllit, kungullin, ujin dhe drithërat në blender sa të krijohet një pure e njëtrajtshme. Nëse pureja del shumë e trashë mund të shtoni edhe pak ujë.

 1. Drithëra me qumësht kokosi dhe banane

Përbërësit:

 • 1 banane mesatare;
 • ¼ filxhan me qumësht kokosi;
 • ¼ filxhan me drithëra për bebe;
 • Pak kanellë.

Përgatitja:

Kaloni në blender drithërat, bananen dhe qumështin e kokosit deri sa të krijohet një pure me trashësinë e dëshiruar, nëse del shumë e trashë shtoni edhe pak qumësht kokosi. Përpara se ta servirni, spërkateni me pak kanellë sipër.

 1. Drithëra me spinaq dhe avokado

Përbërësit:

 • Një dorë spinaq;
 • ½ avokado të vogël;
 • ½ filxhan me drithëra për bebe;
 • ½ filxhan me ujë të ngrohtë, qumësht gjiri ose formule.

Përgatitja:

Lajeni spinaqin dhe kalojeni në blender së bashku me avokadon, drithërat dhe ujin. Bëjini pure për 30 sekonda dhe shtojini pak uji, nëse nuk e keni arritur trashësinë e dëshiruar.

 1. Drithëra me pjeshkë dhe luleshtrydhe

Përbërësit:

 • 4 luleshtrydhe;
 • ½ pjeshke të qëruar;
 • ¼ filxhan me uji të ngrohtë, qumësht gjiri ose formule.

Përgatitja:

Kalojini të gjithë përbërësit në blender për 30 sekonda dhe shtoni pak ujë nëse nuk e keni arritur trashësinë e caktuar./pernenat.al