A duhet të hani ndryshe tani që jeni shtatzënë?

2018-06-04 në ora 11:41

Tani që po bëheni nënë, është e rëndësishme të hani mirë.

Kjo bën që ju të merrni të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme që ju nevoiten juve dhe fëmijës në zhvillim.

Nëse regjimi juaj i të ushqyerit është i dobët, ju tani duhet ta pasuroni atë me më shumë vitamina e minerale, veçanërisht me acid folik dhe hekur, përcjell GazetaShneta.

Juve ju nevoitet edhe me shumë kalori gjatë shtatzënisë gjithashtu. Në mënyrë që të keni një regjim më të mirë të të ushqyerit, ju duhet të dini çfarë të hani e jo të hani më shumë.

Hani një llojshmëri të këtyre grupeve të ushqimeve çdo ditë:

  • Qumësht dhe produkte të qumështit
  • Drithëra, lloje të ndryshme të farërave dhe arra
  • Pemë dhe perime
  • Mish dhe peshk
  • Lëngje
  • Yndyrëra dhe vaj  /GazetaShneta