Duhet t’i ndiqni këto këshilla për gjumë të rehatshëm

2017-05-15 në ora 07:45

Orari i stërzgjatur i punës, jeta e zënë pas familjes nënkupton se disa prej nesh po flen gjumë për aq sa është e nevojshme.

Por, jo vetëm mungesa e syrit të mbyllur ju bën të ndiheni të lodhur dhe të ngadaltë.

Veç tjerash pagjumësia mund të dëmtojë shëndetin, jetën seksuale si dhe pamjen fiziologjike të njeriut, njofton Klan Kosova.

Megjithatë sipas një specialisti të gjumit, Guy Meadoës, shpjegon se trupi përdor gjumin si një kohë për të riparuar lëkurën, duke e bërë tetë orët tuaja të natës thelbësore në qoftë se dëshironi të qëndroni të rinj he të freskët.

Ndërkohë studiuesit në Universitetin e Stokholmit gjetën se njerëzit e privuar nga gjumi perceptohen si më pak tërheqëse, më pak të shëndetshëm dhe më të trishtueshëm se ata që kanë fjetur mirë, njofton Klan Kosova.

Për fat të mirë ka hapa të thjeshtë që të gjithë mund t’i praktikojnë për të përmirësuar cilësinë e gjumit të tyre për të qenë me të vërtetë një ”Bukuroshe e fjetur”.

Prandaj duke iu referuar vajzave, këtu mund të gjeni disa nga rekomandimet më të mira!

Vendos një alarm

Një alarm zakonisht mund të përdoret për t’u zgjuar nga gjumi, por një alarm për të rënë në gjumë ju ndihmon për të shkuar në shtrat në kohë.

Kjo do të ndihmojë në zhvillimin e një rutine të gjumit që do të nxisë modelet e shëndetshme dhe të rregullta të gjumit.

Flini në shpinën tuaj

Një mënyrë e shpejtë për të maksimizuar përfitimet e bukurisë së gjumit është të përshtatni pozicionimin tuaj në mënyrë që të fleni në shpinë.

Fjetja në anën tuaj mund të bëjë presion në fytyrë që mund të përshpejtojë ndarjen e kolagjenit, duke çuar përfundimisht në linja të dukshme.

Një ndryshim në pozitën ka të ngjarë të thotë që ju duhet të rregulloni llojin ose numrin e jastëkave që përdorni zakonisht si nevojë për më shumë mbështetje.

Fikni të gjithë ekranet me ndriçim

Le të dijë truri se është koha për gjumë, duke fikur laptopin, televizorin dhe telefonin.

Largoni rrëmujën në dhomën tuaj

Sipas doktor Meadoës, rrëmuja mund tju bëjë të ndiheni të stresuar në kohën e gjumit gjë që mund të shkaktojë nivel të lartë të kortizolit të hormoneve.

Për ta shmangur këtë, kthejeni dhomën tuaj të gjumit në një mjedis të qetë duke hequr ndonjë rrëmujë të padëshiruar ose duke i dhënë asaj një pastrim të shpejtë para shtratit, njofton Klan Kosova.

Dyzet minuta para se të ulesh për të fjetur, ndizni dritat dhe ndizni muzikën tuaj të preferuar relaksuese për të maksimizuar mundësinë e shkyçjes në kohë, njofton Klan Kosova.