E lehtë dhe e hidratuar

2017-02-28 në ora 09:37

Të bësh aktivitet fizik në ajër të hapur tashmë që ditët nuk janë më aq të ftohta ka avantazhet e saj, tonifikon dhe aktivizon metabolizmin dhe për më tepër ajri dhe drita rivitalizojnë organizmin.

E rëndësishme është të mbash një nivel të saktë hidratimi, edhe falë disa pijeve detoks. Me barërat e mirëqënies mund të eleminosh toksinat, fryrjet e barkut dhe të shijosh mrekullitë e ndjesisë së lehtësisë.

Bëji vetë
Përgatit çajrat vetë në shtëpi dhe kjo është një mënyrë e mirë për të nisur ditën. Çaj në kanaçe, uji me ngjyrues, lëngje frutash të gatshme janë në fakt të pasura me sheqer.

Shfrytëzo mëngjesin
Nëse vuani nga dehidratimi duhet ti kushtoni rëndësi të veçantë momentit se kur pini. Është mirë të hidratoni organizmin në mëngjes, dhe gradualisht të redukosh raportin e lëngjeve. Doni një pije pastruese? Evitoni pasditen vonë dhe pijeni në mëngjes, por mos harroni pak nga pak, dhe jo të gjithën menjëherë.

Strategjia
Para se të dalësh nga shtëpia zjeni pak ujë, shtojini një përzierje barërash dhe lulesh, filtrojeni dhe merreni në termus. Kështu do të keni me vete pije të ngrohtë për gjithë mëngjesin.

Kundër urisë
Vanilje, lule portokalli dhe melisë kanë veti relaksuese. Shfrytëzo profumin e tyre, për të evituar urinë, sidomos kur afron ora e drekës. Si alternative përdorni anise, boronicë dhe fruta të kuqe, për shije më intense.

Efekti detoks
Xhenxhëfili dhe shafrani stimulojnë detoksifikimin e organizmit. Të pasura me veti terapeutike, të dyja janë antioksidantë që kundërshtojnë veprimin e radikaleve të lira. Për një efekt detoksifikues zgjidhni anise, mente dhe jamball.

Kundër të ftohtit
Nëse keni ftohtë dhe kur temperaturat janë normale, atëherë fokusohuni tek piperi dhe kanella për të liruar rrugët e frymëmarrjes në raste gripi. Shtoni pak mjaltë, feta portokalli dhe gjethe mente të freskët.

Për këmbët
Thupra, bishtat qershie dhe luleradhiqe kontribuojnë në detoksifikimin e organizmit dhe janë mjaft të domosdoshme për fundin e dimrit, kur lëvizjet janë të paktë dhe lëkura ndjehet si e ‘fishkur’. Përfitoni nga rasti i hënës së plotë kur organizmin ka tendencën të ketë më shumë ujë, dhe për tre ditë hani supë, dhe smoothie.

/ Top Channel