Evropa po lufton me rritjen e COVID, OBSH paralajmëron për 700 mijë humbje jetësh të reja

2021-11-24 në ora 11:42

Evropa mbetet “në kontrollin e fortë” të COVID dhe numri i vdekjeve në kontinent mund të arrijë në 2.2 milionë këtë dimër nëse tendencat aktuale vazhdojnë, paralajmëroi Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) të martën.

Evropa po lufton me një rritje të pandemisë që pa Austrinë të kthehet në bllokim këtë javë, ndërsa Gjermania dhe Holanda janë gati të shpallin kufizime të reja, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

700,000 njerëz të tjerë në 53 vendet që përbëjnë rajonin evropian të OBSH-së mund të vdesin deri më 1 mars, tha agjencia globale e shëndetit, përveç 1.5 milion që tashmë i janë nënshtruar virusit.

Ata supozojnë në “stres të lartë ose ekstrem në njësitë e kujdesit intensiv (ICU) në 49 nga 53 vende nga tani deri më 1 mars 2022”.

Kthimi i Evropës, në epiqendrën e pandemisë është fajësuar për marrjen e ngadaltë të vaksinave në disa vende, variantin shumë ngjitës Delta, motin më të ftohtë që i zhvendos njerëzit përsëri brenda dhe lehtësimin e kufizimeve.

Në Bashkimin Evropian, 67.7 për qind e popullsisë është plotësisht e vaksinuar.

Por normat ndryshojnë shumë midis vendeve, me nivele të ulëta në shumë vende lindore. Vetëm 24,2 për qind e bullgarëve janë plotësisht të vaksinuar, krahasuar me 86,7 për qind në Portugali.

Sipas të dhënave të OBSH-së, vdekjet e lidhura me COVID në Evropë u rritën javën e kaluar në pothuajse 4,200 në ditë, duke u dyfishuar nga 2,100 në fund të shtatorit.

Ata njoftuan se provat po rriteshin, ngase mbrojtja e shkaktuar nga vaksina kundër infeksionit dhe sëmundjeve të lehta po binte.

Disa vende, duke përfshirë Greqinë, Francën dhe Gjermaninë, po lëvizin drejt kërkesës së një vaksine të tretë përforcuese që dikush të konsiderohet i vaksinuar plotësisht.

Kancelarja Angela Merkel ka paralajmëruar se Gjermania nuk po bën mjaftueshëm për të frenuar valën e saj të katërt “shumë dramatike” të pandemisë.

Me shtretërit e kujdesit intensiv duke u mbushur me shpejtësi dhe me shkallën javore të incidencës në nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 399.8 infeksionesh të reja për 100,000 banorë, rajonet më të goditura të Gjermanisë kanë urdhëruar mbyllje të reja.

Në anën tjetër departamenti amerikan i shtetit, u ka kërkuar amerikanëve që të mos udhëtojnë në Gjermani ose Danimarkën fqinje për shkak të numrit në rritje të rasteve me COVID.

Rritja e rasteve dhe shtrimeve në spital ka ndezur një debat të ashpër në Gjermani nëse duhet ndjekur shembulli i Austrisë dhe të bëhet i detyrueshëm vaksinimi për të gjithë qytetarët.

Austria ndërkohë mbylli dyqanet, restorantet dhe tregjet festive të hënën, kufizimet më drastike që shihen në Evropën Perëndimore prej muajsh. /Gazeta Shneta/