Harrojeni operacionin, me këtë përbërës do të përmirësoni shikimin në vetëm 3 muaj!

2017-05-23 në ora 10:35

Një katarakt është një mjegull e lentave në sy që çon në rënien e shikimit. Kataraktet shpesh zhvillohen ngadalë dhe mund të ndikojnë në një ose dy sy. Simptomat mund të përfshijnë ngjyra të zbehta, vizion të paqartë, aureolë rreth dritës, telashe me drita të ndritshme dhe probleme gjatë natës, të cilat mund të çojnë në aksidente ose probleme me njohjen e fytyrave.

Katarakti shpesh lidhet me moshën e vjetër, por kjo nuk do të thotë se nuk ndikon tek të rinjtë. Është shkaku kryesor i verbërisë në botë. Vizioni i dobët i shkaktuar nga katarakti ka qenë i lidhur me një rrezik në rritje të depresionit, transmeton Gazeta Shneta.

Diabeti, inflamacioni i syve, pirja e duhanit, historia familjare e diabetit dhe ekspozimi i shpeshtë ndaj rrezatimit janë disa nga faktorët kryesorë të rrezikut për katarakt. Problemi zakonisht trajtohet kirurgjikisht, por duhet të dini se ka shumë mjete natyrale që mund të trajtojnë kataraktin efektshëm.

Për shembull, duke shtuar më shumë spinaq në dietën tuaj do të rritet niveli juaj i luteinës dhe do të promovojë shëndetin e retinës, si dhe indit të syve. Spinaqi gjithashtu përmban karotenoide dhe vitaminë A, të cilat gjithashtu janë jetësore për shëndetin e duhur të syve.

Përveç kësaj, ju gjithashtu duhet të hani më shumë lakra, boronica, manaferra, qershi dhe fruta të tjera të pasura me vitaminë C dhe E që janë të dobishme për sytë tuaj.

Shmangni konsumimin e produkteve të qumështit dhe yndyrën e ngopur pasi ato mund të dëmtojnë shikimin tuaj dhe të ndihmojnë në zhvillimin e kataraktit. Nëse jeni duke vuajtur nga katarakti, kurrë nuk duhet të përdorni anti-histaminë.

Një tjetër zgjidhje efektive kundër kataraktit janë pikat e syrit. Vetëm vendosni disa prej tyre në sytë tuaj dhe ata do të trajtojnë me sukses simptomat e gjendjes. Pikat natyrale të syrit janë vërtetuar të jenë dukshëm më efektive se sa pikat komerciale të syve.

Mbi të gjitha, ekziston edhe një ilaç natyral i fuqishëm që mund t’ju ndihmojë – përmban vetëm 2 përbërës të thjeshtë dhe mund të përdoret në mënyrë të sigurt nga njerëzit e çfarëdo moshe.

JA SI DUHET PËRGADITUR:

Përbërësit:

-1 filxhan petale trendafili
-4 lugë çaji të gjetheve të mjedrës
-4 gota me ujë të vakët

Përgatitja:

Mbushni ujin në tenxhere, pastaj shtoni përbërësit e tjerë dhe zieni përzierjen për disa minuta. Lëreni që të ftohet më pas, merreni atë dhe përdoreni ilaçin për të larë sytë me kujdes çdo ditë. Përdorimi i rregullt i ilaçit do të përforcojë retinën tuaj dhe parandalimin e zhvillimit të kataraktit./Gazeta Shneta/