Humbja e flokëve pas lindjes së bebes: Çdo gjë që duhet të dini

2018-07-26 në ora 16:12

Shumë nëna të reja janë të befasuara që humbasin flokët më shumë se zakonisht në muajt e parë pas lindjes, por është krejtësisht normale. Por nuk ka nevojë të bëni panik: flokët tuaj duhet të kthehen në normale rreth ditëlindjes së parë të fëmijës tuaj.

Normalisht, mes 85 dhe 95 për qind e flokëve në kokë po rritet në mënyrë aktive, ndërsa 5 deri në 15 për qind tjetër është në një fazë pushimi. Gruaja mesatare humb rreth 100 qime në ditë, transmeton Gazeta Shneta.

Gjatë shtatzënisë, një nivel i rritur i estrogjenit zgjat fazën në rritje. Ka më pak qime në fazën e pushimit dhe më pak rënie çdo ditë, kështu që mund të kesh flokë më të trasha.

Pas lindjes, megjithatë, niveli i estrogjenit tuaj hyjnë në fazën e pushimit. Brenda pesë muajve, ka të ngjarë që do të keni më shumë flokë që hedhin në dush ose në furçën tuaj.

Jo të gjitha gratë vërejnë ndryshime dramatike në flokët e tyre gjatë shtatzënisë ose periudhës pas lindjes, por ajo tenton të jetë më e dukshme tek gratë me flokë më të gjatë./Gazeta Shneta/