Ilaçi i ri i cili parandalon sulmet në zemër dhe goditjet në tru

2017-04-17 në ora 16:09

Një ilaç i ri inovativ mund të parandalojë sulmet në zemër dhe goditjet në tru, duke ulur kolesterolin e keq në nivele të pashembullta, thonë mjekët.

Rezultatet e gjykimit të madh ndërkombëtar mbi 27,000 pacientë nënkupton se ilaçi mund të përdoret së shpejti nga miliona shkruan BBC News, transmeton Gazeta Shneta.

Rreth 15 milionë njerëz vdesin çdo vit nga sulmet në zemër ose nga goditja në tru.

Lënda e re e ilaçit e quajtur evolokumab ndryshon mënyrën e funksionimit të mëlçisë, duke ia bërë të mundur luftimin e kolesterolit të keq.

“Është shumë më efektive se statinat,” tha Prof Peter Sever, nga Imperial College London duke shpresuar se do të zvogëlohet numri i vdekjeve nga goditjet në zemër. /Gazeta Shneta/