Ja çfarë duhet të konsumoni që të keni sasi të mjaftueshme të qumështit të gjirit

2018-05-04 në ora 08:13

Për të siguruar që sasia e qumështit të gjirit nuk është i ulët, duhet të hidratoheni. Gjithashtu, ushqyerja me gji mund të largohet nëse nuk konsumoni mjaftueshëm ujë.

Derisa, uji i pastër është zgjidhja perfekte, ai gjithashtu mund të jetë një lloj i mërzitshëm. Prandaj, janë disa pije të tjera të cilat mund të konsumoni kur jeni duke ushqyer të voglin tuaj.

Nënat që ushqejnë foshnjat me gji duhet të pijnë më shumë ujë sesa zakonisht. Gjatë gjidhënies, trupi ynë do të përpunojë më shumë ujë, prandaj në vend të standardit tetë gota në ditë, synoni 13 gota ujë çdo ditë, transmeton Gazeta Shneta.

Ujit mund t’i shtoni edhe aroma të perimeve apo frutave të ndryshme si: pjepër, limon, trangull apo luleshtrydhe.

Nëse shihni se qumështi që ju keni konsumuar po shkakton një ndjesi të pakëndshme tek foshnja, atëherë zëvendësoni atë me qumësht të bajameve.

Një gotë me lëng frutash të shijshme në ditë është krejtësisht mirë për nënat gjidhënëse. Përpiquni të shmangni shurupin e lartë të fruktozës së misrit dhe sheqerin e tepërt duke zgjedhur për lëng të freskët ose 100% pijet frutore reale.

Edhe më mirë, investoni në një shtrydhëse frutash e perimesh për të krijuar lëng të freskët. Kujdes nga limonada dhe lëngu i portokallit sepse fruta të tilla mund të irritojnë barkun e foshnjës./Gazeta Shneta/