Ja pse duhet të shmangni ushqimet e ngurta, deri në 6 muaj e parë të jetës së bebit tuaj

2021-01-27 në ora 18:21

Kur një bebe është brenda barkut të nënës së tij, ai merr të gjitha lëndë ushqyese nga placenta.

Por menjëherë pas lindjes së fëmijës tuaj, gjithçka ndryshon për të pasi ai nuk varet më nga placenta për ushqimin shkruan FirstCryParenting, transmeton Gazeta Shneta.

Sidoqoftë, sistemi tretës i një fëmije nuk është i zhvilluar ose mjaft i fortë gjatë lindjes, dhe do të duhet ca kohë për tu rregulluar. Dhe për shkak të kësaj arsyeje, ai madje mund të humbasë afërsisht 10 përqind të peshës brenda pak ditësh pas lindjes.

Ju mund të josheni për t’i dhënë një kafshatë ushqimore bebës tuaj kur të keni vaktet tuaja.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Sidoqoftë, nëse fëmija juaj është më pak se gjashtë muaj, kjo mund të mos jetë një ide e mirë.

Kjo pasi, pavarësisht se sa i etur ose gati mund të jetë fëmija juaj, sistemi i tij tretës mund të mos jetë i gatshëm ose i përgatitur për të njëjtën formë ushqimore.

Trupi i bebës tuaj nuk do të jetë mjaft efikas për të prodhuar sasinë e duhur të enzimeve për të tretur niseshtën në ushqim derisa të mbushë moshën gjashtë muajsh.

Gjithashtu, kripërat biliare dhe lipazat, të cilat ndihmojnë në tretjen e yndyrnave, nuk arrijnë në një fazë të zhvillimit deri në moshën 6 deri në 9 muaj. /Gazeta Shneta /