Ja se çfarë duhet të dini përreth kalorive të konsumuara gjatë ditës

2017-04-17 në ora 18:37

Është zbuluar se faktorët si mënyra e të ushqyerit mund të ndikoj në sasinë e kalorive që ju merrni brenda ditës. Sa më gjatë që të përtypni ushqimin tuaj, aq më tepër kalori ruan trupi juaj, sipas një ekip nga Universiteti Purdue.

Nëse hani pesë fruta dhe perime në ditë, ju me siguri do të jetoni më gjatë shkruan Medical News Today, transmeton Gazeta Shneta.

Sipas Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO), kërkesa minimale e kalorisë së një personi mesatar në ditë në nivel global është përafërsisht 1,800 kilokalori (7,500 kJ)./Gazeta Shneta/