Këshilla të mrekullueshme për të rritur sistemin tuaj imunitar gjatë shtatëzanisë

2018-04-03 në ora 07:47

Efektet e sistemit imun të dobët gjatë shtatëzanisë

Një imunitet i dobët gjatë shtatëzanisë mund të jetë problem për të gjitha gratë. Sistemi imun mund të bëhet veçanërisht shqetësues gjatë shtatzënisë, kështuqë është e rëndësishme që të keni parasyshë se çfarë duhet të bëni dhe cilat janë pasojat e një sistemi imun të dobët, transmeton Gazeta Shneta.

Këtu janë disa nga pasojat e një sistemi imun të dobët:

Rritja e ndjeshmërisë ndaj infeksionit:

Një sistem i dobët imunitar gjatë shtatzënisë rrit rrezikun e infektimit me poliovirus, hepatit A, herpes dhe malarie.

Prirje ndaj inflamacionit:

Për shkak të sistemit imunitar të komprometuar, është normale që trupi shtatzënë të jetë i prirur ndaj inflamacionit.

Shkaktim të hipertension:

Në disa raste, sistemi imunitar i ndryshuar mund të reagojë ndaj stimujve dhe të shkaktojë presion të lartë të gjakut.

Ftohjet dhe gripi:

Me një sistem imun të dobët, është e vështirë për trupin të luftojë sëmundjet e zakonshme si të ftohtit dhe gripit. Kjo është arsyeja pse shumë gra shtatzëna përjetojnë periudhat e këtyre sëmundjeve.

Këshilla për të rritur sistemin imun gjatë shtatzënisë:

Gjithçka që duhet të bëni ësht vetëm ti jepni imunitetit tuaj pak shtytje. Këtu janë disa këshilla për t’ju ndihmuar:

Hani ushqime që rritin imunitetin:

Ajo që ju duhet është një dietë e shëndetshme. Përzgjidhni perime të gjelbërta, frutave agrume dhe hudhër. Ju gjithashtu keni nevojë për ushqime si mish, pulë, vezë, gjalpë, arra dhe fara.

Këto ushqime sigurojnë trupin me acide yndyrore, vitamina A, B6, B12, C dhe D, si dhe minerale të tjera – të gjitha këto mund të rrisin sistemin tuaj imunitar. Imuniteti në shtatzëni duhet të jetë i fortë.

Shmangni ushqimet e vjetëruar:

Hulumtimet tregojnë se të ushqyrit me ushqim të vjeteruar mund të shkaktojë inflamacion. Meqë sistemi imunitar tashmë është i dobët, gjëja e fundit që duhet është ta mundoni atë më tepër me ushqim.

Pini më shumë ujë:

Sigurohuni që të pini ujë mjaftueshëm. Uji është një mënyrë e shkëlqyer për të detoksifikuar trupin tuaj. Uji i pijshëm gjithashtu siguron që ju të shikoni më mirë gjatë shtatzënisë tuaj!

Përdorni medikamente:

Siç u përmend më parë, trupi juaj ka nevojë për ushqyes shtesë gjatë shtatzënisë. Ushqimi që hani mund të mos jetë në gjendje të furnizojë të gjitha vitaminat dhe mineralet që ju nevojiten. Kjo është arsyeja pse ju duhet të merrni ilaqet e shtatzënisë.

/ Gazeta Shneta