Këto shenja tregojnë se tiroidet tuaja nuk po funksionojnë si duhet

2018-04-20 në ora 09:39

Tiroidet janë një gjëndër në formë të fluturave në qafë, mund të ketë një ndikim dramatik në një shumëllojshmëri të madhe të funksioneve trupore dhe nëse jeni një grua mbi 35 vjeç shanset tuaja për një çrregullim të mundshëm të tiroidëve është mjaft i madh.

E vendosur mbi ‘mollën e Adamit’, tirodi juaj prodhon hormon tiroide, i cili rregullon, ndër të tjera, temperaturën e trupit tuaj, metabolizmin dhe rrahjet e zemrës.

Ndjenja e lodhjes dhe mungesa e energjisë janë çështje që lidhen me shumë kushte, por ato janë të lidhura edhe me hipotiroidet, që është një çrregullim që ka tiroide më pak, transmeton Gazeta Shneta.

Nëse jeni ende të lodhur në mëngjes ose gjatë gjithë ditës pas një gjumi të plotë të natës, kjo është një shenjë se tiroidi juaj mund të jetë joaktiv.

Mund të keni tringëllime të shumta në këmbë ose mpirje, dhe kjo mund të jetë një shenjë e hipotiroidizmit.

Ndjenja e pazakontë në depresion ose papritur ndiheni e trishtuar dhe nuk keni dëshira seksuale, gjithashtu mund të jetë një simptomë që tirodet tuaja nuk janë duke punuar si duhet.

Këto dhe shenja të ngjashme paraqesin problemin me çrregullime të tiroideve, prandaj konsultohuni me mjekun tuaj nëse keni ndonjërën nga këto simptoma./Gazeta Shneta/