Lëng orizi për pastrim vaginal, ja çfarë duhet të dini

2018-05-26 në ora 08:55

Trupi gjen mënyrën e saj të natyrshme për të dëbuar mbeturinat, dhe shkarkimi vaginal ose ‘leucorrhea’ është një funksion i tillë i rëndësishëm që eliminon bakteret dhe qelizat e vdekura nga vagina për ta mbajtur atë të shëndetshëm.

Ky lubrifikant natyral është jetësor për shëndetin intim të një gruaje, pasi gjithashtu rregullon balancën e pH të vaginës tuaj dhe për këtë e mbron atë kundër çdo infeksioni. Por, nëse ka shkarkim të tepruar, mund të shkaktojë probleme për ju. Ndonëse nuk është e lehtë të përcaktohet masa e saktë e rrjedhjes normale, është e lehtë të identifikohen shenjat e infeksionit.

Por, çfarë ndodh me shkarkimin e qartë, të pangjyrë dhe pa aromë vaginale? Mos u shqetëso, kjo është normale, transmeton Gazeta Shneta.

Po, uji që ju hidhni l gjatë gatimit të orizit është shoku juaj më i mirë në qoftë se keni shkarkim të tepërt vaginal. Uji i mbetur derisa vlon është në të vërtetë i aftë për të trajtuar leucorrhoean. Gjithçka që ju duhet të bëni është që ta pini këtë ujë, dy deri në tre lugë gjelle gjatë ditës.

Methi rregullon dhe përmirëson nivelin e pH, dhe gjithashtu ndikojnë në nivelin e estrogjenit. Pra, nëse doni më të mirën nga të dyja anët, gjithçka që ju duhet të bëni është të merrni një lugë çaji me fara në ujë dhe ta lini atë brenda natës.

Vetitë antibiotike dhe anti-fungale ndihmojnë në parandalimin e infeksionit bakterial dhe në këtë mënyrë trajton leucorrhoean. Pini 2-3 gota lëng domate dhe të boronicës një herë në ditë./Gazeta Shneta/