Lind fëmija nga rasti i rrallë i shtatzënisë së sukseshme që u rrit në bark e jo në mitër

2018-02-28 në ora 14:12

Dhjetë mjekë në Barnaul ndihmuan në ardhjen e “mrekullisë” së Veronikas në javën e 41 të shtatzënisë, shkruan Siberian Times transmeton Gazeta Shneta.

Lindja e fundit e vajzës 4.1kg (9.1lbs) në rajonin Altai të Siberisë duhet të jetë subjekt i një gazete në një revistë mjekësore të ardhshme. Mjekët thonë se është pothuajse e pashembullt për lindjet e suksesshme të plota nga shtatzënitë e tilla në bark dhe foshnja e mrekullueshme e sapo lindur është përshkruar si një në 625 milionë për shkak të fenomenit të rrallë.

Veronika e shëndetshme – emri i saj do të thotë ‘besim në fitore’ – është treguar në foto me nënën e saj 31 vjeçare e cila nuk është identifikuar. Foshnja ishte e gjatë 56 cm. Gruaja, e cila erdhi në Siberi për të ikur me të shtënat në luftën civile në rajonin Donbass të Ukrainës lindore, kishte kontrolle minimale gjatë shtatzënisë së saj të parë, ndoshta për arsye fetare, dhe mjekët kuptuan gjendjen e saj vetëm pothuajse një ditë para operacionit për të lindur fëmijën.

Nga skanimi, mjekët “të tronditur” e kuptuan se foshnja nuk ishte në mitër, por në bark. Kirurg Vladimir Borovkov, zëvendëskryetar në Qendrën Rajonale Prenatale të Altajit, tha: ‘Ka shumë të ngjarë që foshnja është konceptuar natyrshëm. Por veza u implantua në një vend jo tipik.

Foshnja ishte duke u rritur jashtë mitrës. ‘ Dr. Borovkov tha: “Nuk ka më shumë se një duzinë raste të tilla në botë. Shtatzënia e barkut ndodh dhe nuk është aq e rrallë, por rastet kur fëmija mbijeton me kohë të plotë janë pothuajse unike. Një tjetër mjek Dmitry Erin, i ngarkuar me transfuzionin e gjakut, tha: ‘Ky operacion kishte një rrezik të lartë’.

Nëna tha: “Doja që kjo të shkonte në mënyrë të natyrshme, pa ndërhyrjen e njerëzve të tjerë. Me burrin tim, nuk mendova se është e nevojshme të shkosh tek mjekët. Ne kemi pikëpamjet tona. “Unë nuk dua të kem skanime ose të marr pilula. Ne menduam se do t’i thërrasim mjekët vetëm kur filluan kontraktimet e mia.

E ndjeva që fëmija po lëvizte brenda meje dhe isha e sigurt se gjithçka ishte normale. Ishte shtatzënia ime e parë dhe unë kam qenë e sigurt se duhet të jetë kështu. Por kur erdhi koha dhe nuk kishte kontraktime, vendosa të kontrolloja. Pas skanimit u dërgova urgjentisht për kirurgji.” tha jo. Ajo falenderoi mjekët për lindjen e saj përmes operacionit kërcënues për jetën.

Një tjetër mjek në ekipin e Barnaul, Marat Zhazhiev, tha: “Ne e kuptuam se operacioni ishte një sukses kur vajza e lindur filloi të bërtiste. Ajo dukej dhe për mua nuk kishte asgjë më të rëndësishme se kjo britmë. Në vitin 2014, një grua në Tanzani lindi një fëmijë të shëndetshëm në 32 javë.

Veza e fekonduar fillimisht e futur në tubin e saj fallopian nga ku u dëbua, duke e lejuar atë të implantohet përsëri në bark. Në rastin Barnaul, mjekët tani po përpiqen të kuptojnë shkakun e rritjes së foshnjës në bark. / Gazeta Shneta