Me zbutjen e pandemisë, shkencëtarët kërkojnë të zgjidhin misteret e koronavirusit dhe trurit

2021-06-07 në ora 22:12

Në javët e para të pandemisë së koronavirusit, në departamentet e neuropatologjisë në të gjithë botën, shkencëtarët u përpoqën të zgjidhnin misterinë e një pyetje: A duhet të prisnin kafkat e pacientëve që vdiqën nga Covid-19 dhe të nxirrnin trurin e tyre?

Stafi i autopsisë në Universitetin Kolumbia në Nju Jork ishin hezitues. Ndjekja e procedurës së tillë në kocka krijonte pluhur, dhe Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kishin lëshuar një paralajmërim në lidhje me trupat e pacientëve me Covid se mbeturinat e ajrit nga autopsitë mund të jenë një rrezik infektiv, shkruan Washington Post përcjell Gazeta Shneta.

Por ndërsa me rritjen e numrit të pacientëve të pranuar në spital dhe me humbjet e mëdha të jetës nga sëmundja infektive, studiuesit vendosën të “bënin të gjitha përpjekjet për të filluar mbledhjen e indeve të trurit”, tha neuropatologu i Kolumbisë Dr. Peter D. Canoll.

Edhe pasi pandemia shfaqet e gatshme të tërhiqet në Shtetet e Bashkuara, do të duhen vite për të kuptuar plotësisht mënyrën se si virusi prek trurin.

Autopsitë e pacientëve më të sëmurë me Covid kanë zbuluar mpiksjen në tru dhe shenja të tjera të dëmtimit akut. Ata ofruan pak prova që virusi sulmon organin drejtpërdrejt. Përtej kësaj, shumë detaje të tjera neurologjike të Covidit mbeten të panjohura. /Gazeta Shneta/